2’inci elde nelere dikkat ediliyor?

İstanbul Park Oto Pazarı İPOP’a gelen müşteriler üzerinden yapılan satın alma davranışları araştırması sonuçları açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, tüketicilerin çoğu satın alacağı aracı yakından görmek istiyor.

İPOP Satış ve Pazarlama Direktörü Cevat Kabataş, araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Misafirlerimiz bir aracı satın almadan önce genel itibarıyla internet üzerinden ciddi bir araştırma yapıyor. Aynı özelliklere sahip diğer araçlar ile fiyatları kıyaslıyor. Diğer kullanıcıların yorumlarını takip ediyor ve almak istediği araç modeli ve markalarıyla ilgili tüm sorularına cevap buluyor. Ancak iş satın almaya geldiğinde araca dokunmak, görmek ve kullanmak istiyor. Aynı anda çok fazla marka, model ve alternatif görmek istiyor. Daha da önemlisi aracını güvendiği kurumlardan alıyor. Bu nedenle de seçeneklerin bol olduğu oto pazarlarını tercih ediyor.”

Araştırmada, alıcıların en büyük korkusunun satıcının kasıtlı olarak yaptığı yanlış beyanlar ve verdiği yanıltıcı bilgiler olduğu ortaya çıktı. Kötü niyetli satıcıların verdiği yanlış bilgiler alıcıyı büyük mağduriyete uğratabiliyor.

İPOP’un araştırmasında alıcıların tercih ettiği ödeme şekillerine de yer veriliyor. Tüketiciler 2’inci el otomobil alırken en çok kredili sistemi tercih ediyor.

Diğer yandan ödeme şeklinde yaş kriteri de belirleyici oluyor. Yaş küçüldükçe hem taksit sayısı artıyor hem de peşin ödeme davranışı azalıyor. 25 ila 45 yaş aralığındaki alıcılar genelde 36 ay ile 48 ay taksit seçeneğini kullanırken, 45 yaş üstü maksimum 18 ayı seçiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.