Peugeot dünyasında Türkiye, İspanya’yı geçti, 4. büyük pazar oldu

TÜRKİYE İSPANYA’YI GEÇEREK EN FAZLA PEUGEOT SATILAN 4’ÜNCÜ ÜLKE OLDU!

2023 yılı otomobil ve hafif ticari araç satışları rekor haberleriyle tamamlanmaya devam ediyor. İhracatta, ithalatta ve iç pazar satışlarında rekor rakamların yakalandığı 2023’de bir başarı haberi de Peugeot Türkiye’den geldi. Tüm Peugeot dünyasında en büyük 4. ülke ünvanına ulaşan Türkiye, İspanya pazarını geride bıraktı. Bu çıkışta, 9729 adet satışla yeni 408 modelinin dünyada en çok Türkiye’de satılmasının da payı büyük oldu. Otomotivin rekor yılı 2023’ü 78.632 adetlik toplam satışla tamamlayan marka, bir önceki yıla göre yüzde 141 satış artışına imza attı. Peugeot Türkiye satışlarının 48.201 adetini 4 SUV modeli oluşturdu. Hafif ticari araç pazarında da üçüncü en çok satan oldu.

 2023’ün kendileri için rekorlar yılı olduğunu söyleyen PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Bugün itibarıyla Türkiye, globalde 147 ülke arasında en fazla PEUGEOT satışı yapılan 4’üncü ülke konumuna yükseldi. Önümüzde Fransa, İtalya ve İngiltere var. İddiamızı 2024’te de sürdüreceğiz. Bu yıl ayrıca bizim elektrikli modellerimizin yılı olacak” diye konuştu.

 

Rifter segmentinde lider

Markanın iddialı ticari aracı Rifter, 2023 yılında 11.86 adet satış gerçekleştirdi. Markanın hafif ticari modelleri de eklendiğinde toplam satışı 20 bin 83 adedi buldu. Bu satış hacmiyle Fransız marka, Türkiye hafif ticari araç pazarının en fazla tercih edilen 3’üncü marka basamağını ele geçirdi. Fia ve Ford gibi yeril hafif ticari araç üreticilerinin hakimiyetindeki pazarda Renault, Volkswagen ve kardeş markalarını geçmesi başarı hanesine yazılmasında kayıtlara geçti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.