30 yıl sonra yeni bir Hyundai fabrika daha kuruluyor

Otomotiv devleri elektrikli araç pazarında Tesla, Rivian, Neo gibi yeni markaların önünü yeterince açık bıraktıklarını düşünüyorlar. Bu açığı kapatmak için Avrupalı üreticilerin elektrikli araç yatırımları tam gaz devam ediyor. Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri haline gelen Güney Koreli Hyundai Motor Group bu alanda dev bir yatırıma karar verdi. Geçtiğimiz günlerde ABD’de elektrikli araç fabrikası yatırımı açıklayan Koreli dev; şimdi de ana vatanında 48,1 milyar dolar yatırımla hayata geçecek yepyeni bir elektrikli araç fabrikası inşa edecek. Yeni Hyundai fabrika Kore’de 30 yıl sonra açılacak ilk araba fabrikası olacak. Marka, 2020 yılında elektrikli araçlarını Ionic markasıyla yola çıkaracağını açıklamıştı.

Hyundai tam elektrikli araç ürün gamını, sonbaharda Türkiye’de de piyasaya çıkması beklenen Ioniq 6’yı; ve 2024’te piyasaya çıkması öngörülen Ioniq 7’yi içerecek şekilde genişletiyor.

Ionic 6 modeli eylül ayında Türkiye’de Hyundai fiyat listesi ile ürün gamına eklenecek.

Hyundai fabrika yatırımı 48,1 milyar dolar olacak

Hyundai Motor ve Kia markalarını çatısı altında bulunduran Hyundai Motor Group; 2025 yılına kadar Güney Kore’ye 63 trilyon won (48.1 milyar $) yatırım yapacağını açıklamıştı.

Bu arada Hyundai Motor’un Güney Kore’deki sendikalı işçileri, bu ay, daha yüksek ücret talepleri ileri sürerek; dört yıldır ilk kez olası bir grev için oy kullandı. Ayrıca, ülke dışındaki yatırımlara öncelik veren yönetimi sinirlendiklerini de gizlemediler.

Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor, en son 1996 yılında Güney Kore’de sıfırdan bir otomobil fabrikası açmıştı.

Otomobil üreticisinin planlarına göre, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Georgia’daki elektrikli Araç (EV) tesisinin temelinin 2023 yılının başlarında atılması ve 2025’in ilk yarısında seri üretime başlaması yer alıyor.

Elektrikli araç bataryası
Hyundai 2030 yılına kadar onlarca elektrikli araç modeli geliştirip, piyasaya çıkaracak.

EV yatırımı hayati öneme sahip

Otomobil üreticisinin bir yan kuruluşu olan Hyundai Motor Securities analisti Chang Moon-su ise “İçten yanmalı motorlu araçların satışının belirli pazarlarda yasaklanması planlanıyor, bu nedenle yeni EV Hyundai fabrikası, Hyundai Motors’un hayatta kalması için yaşamsal önem taşıyor” dedi.

Önceki İçerikTürkiye’deki en güvenli 2022 model SUV arabalar!
Sonraki İçerikSuudiler, Aston Martin’de ikinci büyük ortak oluyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz