500 binlik EV ile gelen Cenntro servis için Otopratik ile anlaştı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Cenntro Türkiye faaliyetlerinde yeni ve çevik adımlar atıyor. Şirket, 500 bin TL civarında fiyatlanacak bir elektrikli otomobili Avrupa’yla aynı tarihlerde Türkiye’de satışa çıkaracak. Amerikan kökenli Çinli marka, satış sonrası hizmetleri için ise Otopratik ile anlaştığını açıkladı. Cenntro servis hizmetleri tüm Türkiye’de belirli Otopratik noktalarından alınabilecek.

Cenntro Türkiye Başkanı Ümit Karaarslan, kurucu Paul Wang ile anlaştı.
Cenntro Türkiye Başkanı Ümit Karaarslan, kurucu Paul Wang ile anlaştı.

Toyota, Honda, Hyundai ve Suzuki gibi şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan deneyimli isim Ümit Karaarslan; Cenntro elektrikli araçları Türkiye’ye getirdi.

Çin’de elektrikli araç start up’ı başlatan Peter Wang‘ın son yatırımı Cenntro, bir yılı geçen bir süreç sonunda Türkiye’yi de pazar listesine ekledi.

 

Lojistikçiler test etti

Yeni marka lojistikçilerden, gıda firmalarına ve süpermarketlere kadar geniş bir kesime elektrikli ticari araçlarını test ettirdi. Ankara ve Adana’da yapılan araç testlerine şimdi İzmir de dahil oldu.

Cenntro LS 260
Cenntro’nun Türkiye’de testlerine başladığı ve ilk satacağı modellerden biri 7,5 m3 yük hacimli hafif ticari araç LS 260 olacak.

3 model yolda, 4 model daha gelecek

İstanbul’da kurulan ve yüzde 100 Cenntro’ya ait şirket, şimdilik 3 tip elektrikli araç (EV) satacak. Avantier 500 bin lira civarında fiyatlanacak 182 km menzilli küçük elektrikli otomobil olacak. Asıl koz ise 7,5 m3 alanda 1260 kg yük taşıyabilen LS 260. Şehir içi son teslimat aracı sınıfında rekabet edecek. Günlük 200 km civarı menzili, 09:00-20:00 saatleri arasında tek şarjla tamamlayabilecek. Gece şirket parkında pillerini ekonomik şekilde şarj edecek.

700 TL’lik motorin yerine 50’TL’lik elektrik yetecek

Bu sayede günümüz fiyatlarıyla 200 km menzil için 15-20 litre motorin tüketen bir araç 700-800 TL yakıt gideri sahip oluyor. Buna karşın LS260 araç için yine günümüz elektrik fiyatlarıyla 50-55 TL’lik ödeme günlük menzile yeterli enerjiyi sağlayabiliyor.

Cenntro Türkiye Başkanı Ümit Karaarslan, yeni araçların yüzde 70’e varan enerji ve yedek parça ve satış sonrası hizmetleri alanında büyük tasarruf noktalarına sahip olacağını belirtiyor.

Cenntro Metro şehir içi aracı olacak
Cenntro Metro Türkiye pazarına sunulacak ilk parti araçlar arasında yer alıyor. Aracın arkası üstyapıcılara istenilen şekilde hazırlatılabiliyor.

Cenntro servis için Otopratik ile anlaştı

Türkiye pazarına giren tüm otomotiv markaları gibi Cenntro için de satış ve satış sonrası hizmetleri önem ve zorunluluk taşıyor. Genel Müdür Karaarslan servis hizmetleri için Otopratik ile anlaştıklarını ve bu sayede tüm Türkiye’de satış sonrası hizmetlerini yürütebileceklerini söyledi.

Hisseleri NASDAQ’da işlem görüyor

Cenntro, Los Angeles CES 2023 Fuarı‘nda TOGG ile karşı karşıya ve aynı büyüklükte bir stantla temsil edildi. Ayrıca ABD teknoloji borsası Nasdaq‘da Cenntro Electric adıyla işlem görüyor.

Cenntro Türkiye'de Otopratik ile anlaştı
CES 2023 Fuarı’nda TOGG fotolarının hemen karşısında Cenntro yer aldı.

238 patente sahip şirketin araçları 16 ülkede satışta. 6 ülkede montaj tesislerine sahip. İleride Türkiye de bu listeye eklenebilir.

Türkiye’ye ilk planda 3 araç modeliyle gelen Cenntro, 3-4 yeni ürünü daha getirmek için şimdiden karar verdi. Araçlar Çin’den gelecek.

Ümit Karaarslan, çevik organizasyon ve çevik şirket anlayışıyla hareket ediyor. Türkiye ekibini de buna uygun kurmuşlar. Karaarslan, ilerleyen yıllarda Türkiye’de kurulacak bir montaj tesisi üzerinden yeni pazarlara ulaşmanın da gündemde olduğunu söyledi.

Cenntro Aventier fiyatı
Cenntro Avantier fiyatı 500 bin TL civarında olacak.

Şehir içi için AVANTIER

Cenntro’nun şehir içi için küçük otomobil Avantier tam şarj ile 182 km menzile sahip. 2.98 metre uzunluk ve 150 cm genişliğinde. Şehir içi yolculuklar için çok hesaplı ve renkli bir otomobil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.