6 ayda 32 bin araç alan filocular, ekonomi peşinde

Türkiye filo kiralama sektörünün ilk 6 aylık sonuçları TOKKDER tarafından açıklandı.  Açıklamaya göre filo kiralama sektörü 6 ayda 31.800 adet araç satın aldı ve karşılığında 27.2 milyar TL ödeme yaptı. TOKKDER Başkanı İnan Ekici, şirketlerin donanımı daha düşük, ekonomik araçlara yöneldiğine işaret etti.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), NielsenIQ işbirliği ile hazırlanan “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu açıkladı. Rapora göre, sektörün aktif büyülüğü yılın ilk yarısı itibarıyla 110 milyar 500 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde, sektörün toplam araç sayısı 2022 yılı sonuna göre yüzde 0,5 artarak 246.100 adede ulaştı.

escar-halka-arz-

Filo Renault’dan soruluyor

Rapora göre, Renault yüzde 18,9 pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası olmayı sürdürdü. Renault’u yüzde 16,5’le Fiat, yüzde 11,4 ile Toyota, yüzde 10,4 ile Volkswagen ve yüzde 10,3’le Ford takip etti.

Bu dönemde, sektörün araç parkının yüzde 48,3’ü kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 28 ve üst-orta sınıf araçlar yüzde 12,5 pay aldı.

Kiralamada hafif ticari araçların durumu

2018 yılı sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki hafif ticari araçların yüzde 2,9 olan payı ise 2023 yılının ilk yarısında yüzde 7,2’ye yükseldi.

Filolarda hibrit ve elektrikli araç sayısı artışta

Sektörün araç parkında hibrit ve elektrikli araçların payı atağa kalktı. Kiralık araç parkının yüzde 48’lik bölümünü dizel yakıtlı araçlar oluşturuyor. Benzinli araçların payı yüzde 42,7’ye, hibrit ve elektrikli araçların payı ise 9,2’ye yükseldi.

6 ayda 14,6 milyar TL vergi ödedi

Operasyonel kiralama sektörü, yılın ilk altı ayını kapsayan dönemde ekonomiye önemli oranda vergi girdisi sağlamaya da devam etti. Sektörün 2023’ün ilk yarısında ödediği vergi tutarı toplamda 14,6 milyar TL’yi buldu.

Şirketler donanımı düşük araç istiyor

Yılın ilk 6 aylık dönemine ilişkin sonuçları değerlendiren TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Operasyonel araç kiralamaya talep olmasına rağmen, yeni araç tedarikinde ve finansmana erişimde devam eden sıkıntılar nedeniyle sektörümüz büyümeyi yakalayamıyor. Artan araç maliyetleri sebebi ile sektör müşterileri de bu dönemde araç politikalarında değişiklik yaparak daha ekonomik araçlara yöneliyor. Araç kiralama, satın almaya kıyasla daha avantajlı. Operasyonel araç kiralama kuruluşları, satın alma ve filo yönetimindeki uzmanlıkları sayesinde yarattıkları verimliliği müşterilerine yansıtarak araçları daha uygun maliyetlerle sağlıyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.