Adına Egea, Tipo, Neon dedi, 200 bini yakaladı

Türkiye’nin 3. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, Avrupa ülkelerinde yüksek satış rakamlarını yakalayan Fiat Egea Ailesi ile Bursa’nın üretim bayrağını Avrupa’dan Meksika’ya dört bir coğrafyada dalgalandırıyor.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “İlk üretiminden Temmuz 2017 ayına kadar geçen sürede 200 bininci aracımızı ihraç ediyor olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bursalı Egea, Dodge Neon olarak Meksika’ya ihraç ediliyor.

Üretim ve ihracat rakamlarıyla, 2016 yılını Türkiye otomotiv sektörünün zirvesinde tamamlayan Tofaş, ihracatta yakaladığı çıkış ivmesini korumaya devam ediyor.

Lansmanından bu yana Türkiye’de en çok satan 2 modelden biri olan Egea ailesinin ihracatı takvimler Temmuz 2017 tarihini gösterirken 200 bin adedi buldu.

http://otoajanda.com/amerikaya-dodgelabir-kapi-daha-actik/

 

İzlanda’ya da G. Afrika’ya da satılıyor

İlk etapta İtalya, Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine, yüksek adetlerde ihraç edilen Fiat Egea ailesini, kademeli olarak dünyanın pek çok farklı noktasına göndermeye başladıklarını dile getiren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş’ta geliştirerek üretilen Fiat Egea’nın kısa sürede ulaştığı başarı bizlere ne kadar isabetli bir karar aldığımızı gösterdi. Fiat Egea’yı pazara sunduğumuz günden bu yana, küresel anlamda sürekli artan talebe cevap verebilmek için üretimimizi artırdık. Bugün model ailemizi, dünyanın farklı bölgelerine de ihraç etmeye başladık; Fiat Egea’yı, Ortadoğu’ya da, Güney Afrika, Almanya, Fransa, İzlanda’ya da gönderiyoruz. Tofaş mühendislerinin ve işçilerinin imzasını taşıyan Egea modelini ihraç ettiğimiz ülke sayısı 47’ye ulaştı” dedi.

Cengiz Eroldu, Hatchback ve Station Wagon modellerinin devreye girmesiyle birlikte Egea ihracatının 2017 yılının ilk 6 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdiğini de vurguladı.

Bursa’daki Egea/Tipo üretiminden

TOFAŞ 2017’de yurtdışına 300 bin araç gönderecek

Tofaş’ın Türkiye’nin otomotiv üretim ve ihracatına katkısının yanı sıra 2017 hedeflerini dile getiren Eroldu, “Tofaş, Egea Projesi’nin etkisi ile 2016 yılında üretim ve ihracat rakamlarını yıl boyunca artırdı. Bu yılın sonunda ihracat rakamlarımızda geçen yıla oranla önemli bir artış bekliyoruz. Başlıca ihraç pazarlarımızın büyümesi ve yeni modellerimizin bu pazarlardaki iyi performansları sene sonu için öngörülerimizin gerçekleşeceği konusunda bize umut veriyor. Tofaş olarak 2017 yılını yaklaşık olarak 300 bin adedin üzerinde bir ihracatla tamamlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.