Aracın km’sini değiştirene ceza geldi

VW-Golf-GTI

İkinci el araç pazarının en önemli sorununa çözüm geldi. Kullanılmış araç satın alacak olanları en çok kayfılmandıran 'Orijinüal kilometre' mi sorusu, en net şekilde aydınlanacak. Km üzerinde oynama yaptığı tespit edilenler ağır cezalara çarptırılacak.

Bazı tamircilerde kayıtdışı olarak da yapılan km indirme operaslonları, İsparta'da mahkeme kararıyla cezalandırıldı.

Aracın orijinal km'sin bozan kötü niyetli satıcıları korkutması beklenen olay, İsparta'da bir galericinin satın aldığı aracın km'sinin orijinal çıkmaması üzerine mahkemeye başvurmasıyla gelişti. İspartalı galerici satın aldığı ikinci el aracın orijanal km'de çıkmadığını teaspit ettirince malı satan kişi aleyhine dava açtı.

Yargı aracı satın alan Baysan'dan yana karar verdi. Aracı satana da kötü niyet tazminatı olarak araç bedelinin yüzde 20'si kadar yani 5 bin 300 lira ödeme cezası verdi. Aracın noterde düzenlenen satış sözleşmesi de yok sayıldı. Satılan otomobil ayıplı mal sayıldı.
Mahkemenin bu kararının kullanılmış araç alım satımlarında örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Önceki İçerik38 bin Golf, Jetta, Passat ve Beetle’a servis yolu
Sonraki İçerikOtomotivciler yeni yıldan umutlu
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz