Hayaller kırmızı, gerçekler beyaz

İnternette aranan kelimeler üzerinde araştırma yapan dijital pazarlama platformu SEMrush; Türkiye’de son 1 yıl içinde yapılan araç rengi arama sonuçlarını değerlendirdi. Türkiye’de yapılan araç rengi aramalarında kırmızı, diğer renklere büyük fark atarak ilk sıraya yerleşti. Kırmızıyı sırasıyla; mavi, sarı, siyah, beyaz ve gümüş renkleri takip etti. Geçen 12 ay içinde yapılan araç rengi aramalarında kırmızı rengin aranma oranı yüzde 60 oldu.

İnternette en çok aranan araba renkleri araştırması, yollarda rastladığımız araba renkleri ile reklamcıların; tüketicinin ilgisini çekmek için kullandıkları renklerin birbirinden çok farklı olduğunu da ortaya koyuyor. Kırmızı rengin çekiciliği Türkiye’de yapılan araç rengi arama sonuçlarında kendini gösterdi. Psikologlara göre kırmızı; hız, heyecan ve tutkuyu yansıtıyor.

Satın alma esnasında tercih değişiyor

SEMrush Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Adam Zeidan, Türkiye otomotiv pazarının bölgenin dikkat çeken pazarları arasında yer aldığını belirtti. Zeidan, şöyle devam etti:  “Araştırmamızın sonuçları, insanların reklamlarda kullanılan araba renklerinden etkilenerek internette arama yaptığını gösteriyor. Araç satın almada en önemli kriterlerden biri olan renk seçimi, çoğu zaman aracın ikinci el satışı düşünülerek yapılıyor. İnsanlar satın alma noktasına geldiklerinde renk konusunda karar değiştiriyor. Hayal edilen araba kırmızı iken, satın alınan araba gri, beyaz ya da siyah oluyor.”

Dijital pazarlama araçları kullanılarak analiz edilen bu tip tüketici tercihlerinin pazarlama ve reklam uzmanları için kritik önem taşıdığına dikkat çeken Zeidan; araba kampanyaları geliştirilirken tüketicinin hayalleriyle satın alma kararı arasındaki makasın açıklığının analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekti. İnternette en çok aranan araba renkleri araştırması, yollarda rastladığımız araba renkleri ile reklamcıların tüketicinin ilgisini çekmek için kullandıkları renklerin birbirinden çok farklı olduğunu da ortaya koyuyor.

Çok aranan araç renklerinin karakterleri…

  • Kırmızı: Hız, heyecan ve tutku                                                                  Mavi: İstikrar ve dinginlik
    Sarı: Neşe ve olumluluk
    Siyah: Gizem ve mevki
    Beyaz: Tazelik ve pratiklik
    Gümüş: Yenilikçilik ve teknoloji
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.