Audi, karbondioksiti kayaya çevirip, toprağa gömecek

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Avrupa Komisyonu, 2021 yılı ile birlikte otomotiv şirketlerinin karbon ayak izlerini azaltacak para cezalarını devreye almaya hazırlanıyor. Firmalar da CO2 atıklarını azaltacak, doğadaki CO2 miktarını düşürecek çözümlere gidiyor.

Elektrikli araç üretimi ile toplam üretimininin CO2 atık miktarını düşürmek ana çözüm. Bunun yanı sıra Tesla gibi sadece elektrikli araç üreten firmalarla anlaşmak da bir başka çözüm.

Bunlardan bir başkası ise Audi tarafından geliştirildi. Audi, alanında farklı bir yol izleyerek karbon ayak izini düşürmek için; atmosferdeki karbondioksiti kayaya çevirecek değişik bir çözüme yatırım yaptı. Audi karbon ayak izini; karbondioksit kayaları oluşturup, bunları toprağa gömerek azaltacak.

Volkswagen CO2 atıkları için ceza ödemeye başladı!

Audi’nin 7 yıldır desteklediği İsviçreli çevre koruma start up’ı Climeworks, İzlanda’da dünyanın en büyük “direkt hava yakalama” tesisini kuruyor.

Geleceğin çevre teknolojisi olarak gösterilen hava toplama teknolojisinde; atmosferdeki hava bir filtreden geçirildikten sonra; içindeki karbondioksit biriktiriliyor. Sonrasında yer altına gönderilerek, orada kaya oluşumuna bırakılıyor.Haftanın 7 günü, günde 24 saat çalışacak ve her yıl atmosferden 4 bin ton karbondioksit gazı filtre edilecek. Bu miktarın doğal yollardan atmosferden temizlenmesi için 80 bin ağaca ihtiyaç duyuluyor.

Audi’nin de dahil olduğu Volkswagen Grubu, 2025 yılına kadar tüm üretim ve değer zincirinde ortaya çıkan karbon ayak izini; 2015 seviyesine göre yüzde 30 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Audi 2050 yılına kadar; ürettiği karbon kadar atmosferden karbon miktarını azaltmayı yani karbon nötr bir marka olmayı hedeflediğini açıkladı.

Önceki İçerikVW elektrikli SUV, Peugeot 5008’i kopyaladı mı tartışması
Sonraki İçerikOtomotiv üretimi 8 ayda dört araçtan birini kaybetti
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz