Avrupalı BYD’ler 3 yıla kadar piyasada olacak

Dünyanın en büyük elektrikli ve şarj edilebilir hibrid araç üreticisi BYD, önümüzdeki 3 yıl içinde Macaristan’ın güneydoğusundaki Szeged şehrinde Avrupa pazarlarına yönelik elektrikli binek araç üretimine başlamayı planlıyor. Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi olan BYD, Salı günü yerel hükümetle fabrika arazisini satın almak için bir anlaşma imzaladı. Avrupalı BYD’ler en geç 3 yıl içinde yollara çıkacak. Artık kesinleşen bu bilgiyi otoajanda.com takipçileri 2 Ocak’ta haberimizde zaten okumuşlardı.

Şarj edilebilir Seal U önce Türkiye’de satışa çıkacak

Szeged fabrikası, BYD’nin Avrupa’daki ilk elektrikli otomobil fabrikası olacak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin dışında inşa etmeyi planladığı üç üretim tesisinden biri olarak hizmete girecek. Şirket geçen yıldan bu yana Brezilya ve Endonezya’da da elektrikli otomobil üretme planlarını adım adım devreye alıyor.

BYD elektrikli binek araç ürün gamı

Macaristan’da çok sayıda BYD modeli üretilecek

BYD, Szeged tesisinin “kapsamlı bir EV modeli yelpazesi” üreteceğini söyledi, ancak modeller hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. Avrupa, Çinli şirketin küresel genişleme planında önemli bir bölgesel pazar olarak öne çıkıyor. BYD halihazırda Macaristan ve Fransa’da elektrikli otobüslerin montajını yapıyor. 2022 yılında Avrupa’ya elektrikli sedan ve crossover ihracatına başladı ve 19 Avrupa ülkesinde 250 mağaza açtı.

BYD, geçen ay Avrupa’ya araç göndermek için ilk açık deniz gemisini sefere başlatmıştı.

BYD’nin Macaristan’da elektrikli araç fabrikası kurma planı:

  • Avrupa pazarına erişimi artırmak
  • Avrupa’daki artan elektrikli araç talebine yetişmek
  • Küresel üretim kapasitesini genişletmek
Leave A Reply

Your email address will not be published.