Belirsizliğe devam: 2. el araç satışları için 0’sız çözüm mü

Ticaret Bakanlığı, 2. el araç satışlarındaki düzenlemesini geliştiriyor. İlan sitelerinde satışa çıkarılan araçların yüksek fiyatlı olmasının önüne geçmek için cezai tedbirlerden biri daha devrede. İki gün önce getirelen ilan kontrolü uygulaması, ilan sahiplerinin 0 atma operasyonuyla atlatılmıştı. Bunun da cezai kapsama alınması karşı hamleleri beraberinde getiriyor. Adeta hırsız-polis oyununa dönüyor iş.

Bu gece de KDV oranlarının artırılması ortalığı iyice karıştıracak. Firmalar yeni kdv oranlarına göre fiyatlama yapmak isteyecekler. 0 araçlar üzerindeki vergi yükü yüzde 110’dan daha yukarılara çıkacak. Bu sayede sıfır araçlar yatırım olmaktan çıkmaya başlayacak. Araca ulaşım zorlaşacak.

İkinci el araçlarda şirket değilseniz KDV olmadığı için zaten fiyat piyasada oluşacak. Bu durumda belirsizlik ortamı devam edecek. İhtiyaç nedeniyle araç almak isteyenler, belki araç bulabilir olacak ama fiyatlar zaten alıp başını gitti.

Ticaret bakanlığının son açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz.

Konuyu HabertürkTV’de de ele aldık:

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bütün araçlara ek vergi: Motorlu Taşıtlar Vergisi ikiye katlanıyor

3 renkli retro Honda CL250 hafif araziye de çıkabilecek

Önceki İçerikBütün araçlara ek vergi: Motorlu Taşıtlar Vergisi ikiye katlanıyor
Sonraki İçerikEn lüks Renault Clio Hibrit’i test ettik
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz