BMW G 310 GS’ten haber var!

Düşük hacimli motorlara sahip motosikletlerin pazardaki gücü artan vergiler yüzünden her geçen gün daha fazla artıyor. Şehirlerde 500 cc altındaki küçük canavarları daha sık görmeye başladık. Dev motosiklet markaları da bu trendi takip etmek ve gerisinde kalmamak için, 500 cc altı modellerden elini çekmiyor. Bu markalardan biri de Alman devi BMW. İlk olarak 2015 EICMA Fuarı’nda G 310 R modelini tanıtan BMW, ertesi sene fuarda yeni sürprizini ortaya çıkarttı. Bu sürpriz hem BMW hem de enduro seven kitleyi oldukça mutlu etti. Yeni model, yüksek fiyatları sebebiyle BMW motosiklet alamayanlara, nispeten daha uygun fiyatla yollara çıkacak olmasıyla bir umut ışığı da oldu. Hangi modelden mi bahsediyoruz? Tabi ki, BMW G 310 GS

Alman motosiklet üreticisi, GS ailesinin en küçük üyesiyle düşük hacimliler dünyasındaki elini güçlendiriyor.

Kalbinde, kardeş 310 R’da bulunan 313 cc sıvı soğutmalı tek silindir bloğunun yer aldığı 310 GS’te, 19 inçlik ön jant, uzun yolculuklarda yüksek konfor sunmak için tasarlanmış ön süspansiyon ve LCD ekran gösterge paneli dikkat çekiyor. 169.5 kilogram ağırlığındaki küçük GS, sürücüsüne 34 beygirlik bir güç ve 28 Nm’lik bir tork değeri sunuyor. Tasarımında 1200 GS’ten izler taşıdığını söyleyebileceğimiz 310 GS, diğer G serisi modelleri gibi Hindistan menşeili.

310 GS’in teknik özellikleri ve tasarımından devam edecek olursak, ön arka disk frenlerle gelen 310 GS’te tahmin edildiği gibi ABS standart olarak bulunuyor. 2 bin 75 milimetre uzunluğundaki motosiklet aynalar dahil 880 milimetrelik genişliğe sahip. 835 milimetre sele yüksekliği bulunan 310 GS’te Comfort Sele istenirse bu değer 850 milimetreye çıkıyor. Motosikletin alçak sele yüksekliği ise 820 milimetre.

BMW G 310 GS, Türkiye’de ne zaman yollara çıkıyor?

Borusan Otomotiv yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, BMW G 310 GS’in; Türkiye’ye gelmesi 2018 yılının ilk çeyreğini bulacak. Maksimum 143 kilometre hıza ulaşan motosikletin fiyatı hakkında ise henüz bir şey söylemek için çok erken. Ancak, kurdaki yükselişin yanında rakiplerinin ve kardeşi 310 R’ın fiyatının yanında artık uygulanacak ek gümrük vergisini de göz önünde bulundurursak, 310 GS’in 30 bin TL’ye yakın ya da biraz daha yüksek bir etiketle fiyatlandırılacağını tahmin etmek pek de yanlış olmaz. Hazır 310 R’dan bahsetmişken, bu modelin şu sıralar 29 bin 990 TL’den alıcı bulduğunun altını çizelim.

BMW G 310 R modelini Color Edition donanımıyla almak isterseniz fiyat 30 bin 400 TL’ye çıkıyor

Ek gümrük vergisinin BMW’ye etkisi

Bilindiği gibi temmuz ayının sonunda, motosiklet fiyatlarına, eklenecek ek gümrük vergisiyle birlikte zam geleceğini yazmıştık. Euro/dolar kurundaki artıştan nasibini alan motosiklet fiyatları son olarak ek gümrük vergisinden nasibini aldı. Bakanlar Kurulu, bazı ülkelerden ithal edilecek bazı motosikletlere ek gümrük vergisi koyma kararı aldı. Karara göre, “en az gelişmiş ülkeler”, “özel teşvik düzenlemelerinden yaralanacak ülkeler” “gelişme yolundaki ülkeler” ve “diğer ülkeler” başlıkları altında gruplandırılmış ülkelerdeki motosiklet ve elektrikli bisiklet ithalatına yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanacak.

Ek gümrük vergisinden etkilenen markalardan biri de BMW.

BMW G Serisi ailesinin Hindistan menşeili olması, her ne kadar motosikletler Almanya’dan gelse de markanın ek gümrük vergisinden etkilenmesine sebep oluyor.

BMW Motorrad Türkiye satışları

BMW Motorrad Türkiye, yılın ocak ve temmuz aylarını kapsayan ilk yedi aylık döneminde yaklaşık olarak 710 adet BMW logolu motosikleti alıcısıyla buluşturdu. Marka yıl sonuna kadar 1.000 adet civarında satış gerçekleştirmeyi hedefliyor.

http://otoajanda.com/motosiklet-alacaklar-dikkat-zam-geliyor/

http://otoajanda.com/hangi-bolgede-ne-kadar-motosiklet-satildi/

2017 İstanbul Motosiklet Fuarı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.