Arabamın anahtarı kayboldu, ne yapmalıyım

Bu kez konumuz motorlu araç sahiplerinin akıllarına ancak başlarına gelince; önemini kavradıkları bir konu. Konumuz aracınızın anahtarları. Araba anahtarı kaybolursa ne olur? Arabamın anahtarı kayboldu, ne yapmalıyım?

Yeni otomobiller, ticari araçlar, motosikletler sahiplerine iki adet kontak anahtarı ile teslim edilirler. Bunlardan sadece tekini (master anahtar) kullanırız. Diğeri de evde, işyerinde bir yerlerde her ihtimale karşı durur. Belki de aracınızın torpido gözünde duruyordur.

Birçok kullanıcının yedek anahtarı duruyordur ama bazı araç sahiplerinin ne yazık ki kayıptır bu ikinci anahtarı.

“Bir şey olmaz, kaybolmaz yahu!” diye başlayan üzücü hikayeler, çok büyük dert ve maliyetler oluşturabiliyor.

Eski zamanlarda immobilizer sistemi olmayan araçların anahtarını; herhangi bir anahtarcıdan, ev anahtarı yaptırır gibi yaptırabiliyorduk. Artık temel bir güvenlik sistemi olan ımmobilizer, araçlara standart olarak uygulanmaya başladıktan sonra; işler değişti ve kaybolan anahtarın yenisin yaptırmak teknolojik bir hale geldi.

Immobilizer nedir?

Arabamızın düz kontak veya başka bir anahtar uydurularak çalıştırılmasını engelleyen elektronik bir kodlama sistemidir. Arabanın anahtarı ile immobilizer arasında kurulan her aracın kendine özel kodlu bağlantı sayesinde devre tamamlanır ve aracınız çalışır.

Gelelim felaket senaryosuna

Kontak anahtarımızı bulamıyoruz ve yedeği de ortada yok. Oysa acilen gitmemiz gerekiyor. Ne yazık ki ilk gideceğimiz yer yetkili servis veya sanayilerdeki bu işi yapan anahtarcılar olacak. Arabanızı bir çekiciye yükleyip anahtarcı arayacaksınız.

Bizi iki yöntemi sizin için araştırdık.

Oto sanayide anahtar yaptırma yöntemi:

Arabanın anahtarı olmadığı için önce bir anatarcı bulup, parasını verip, kapıları açtıracaksınız. Anahtarcı aracınıza uygun metal bir anahtar getirecek. Kontak ve kapı kilitlerine göre anahtar işlenecek. Artık kontağa ve kapılara giren anahtarın sıradaki işlemi arabanızın Immobilizer’ı ile eşleştirilmesi. Aracınız bu eşleştirilmeye uygun ise sorun yok ve kurtuldunuz demektir.

Kötünün kötüsü de var!

Aracınızı yetkili servise çektirdiniz. Yetkili servis sanayideki gibi “uydurarak” işinizi çözmez. Bazı modeller için yurtdışından, aracın fabrikasından gerekli immobilizer kodunu ister ve yeni anahtar buna göre yapılır.

Bitmedi…

Yetkili servislerde bazı araçların kayıp anahtarın değiştirilmesi demek; kontak, kapılar ve bir de bagaj dahil tüm kilit ve anahtarların değiştirilmesi anlamına geliyor.

Bu bir kaç paragraf ile anlatmaya çalıştığımız yeni nesil araçların anahtarını yaptırmanın maliyeti 60 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor.

Çok özel süper spor arabaların anahtarları için çok daha fazla paralar ödendiği de; şehir efsanesi olarak anahtarcılarda konuşulmaktadır.

KASKO’da yedek anahtar klozuna dikkat!

Kasko yaptırırken, dikkat ederseniz yedek anahtar ile ilgili bir seçenek vardır. Anahtarınızı kaybetmeniz durumunda, yukarıda yapılan bütün işlemleri kaskodan talep edebilirsiniz. Tabii ki sigortacınız bu seçeneği poliçenize dahil ettiyse.

Kayıp anahtarsız, yedek anahtarlı keyifli sürüşler dileriz

 

6 YORUMLAR

  1. Istanbul geneli kayip oto anahtar lar için mobil servis vermekteyiz. Aracınız neredeyse oraya gelip hızlı ve uygun fiyata çözüyoruz. Otoajanda takipçilerine extra % 10 indirim yapiyoruz. otoanahtar724

  2. Bu immobilizer dediğimiz sistemi veya kodu kapatma devre dışı bırakma gibi bi seçeneğimiz var mı sigortadan kapatabilir miyiz yoksa beyin le mi alakalı 🙂

  3. Erzurum ve bölgesinde Tüm Avrupa,Asya,Amerika araçlarına kayiptan ve yedek anahtar hizmeti vermekteyiz. Tüm anahtarcılar adina konuşuyorum. Servisten çok çok daha uyguna yaptığımız kesindir.!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz