Borusan’ın 300 dönüm arazisini aldı

Türkiye’ye Daihatsu distribütörü olarak giriş yapan, daha sonra Sabancı Grubu’ndan Toyota distribütörlüğünü satın alan Suudi otomotiv devi ALJ Grubu, yeni satın almalarla Türkiye’de genişlemeye devam ediyor.

2010 yılında Kibar Holding’den de finans şirketi satın alarak ALJ Finans’ı kuran ve geçen yıl İzmir-Pınarbaşı’nda bir klima fabrikasını Japon Dentso ile birlikte satın alan şirket, son olarak geçtiğimiz hafta sessiz sedasız yeni bir alım daha gerçekleştirdi.

Lexus’un Türkiye’ye gelişinin açıklandığı günlerle aynı hafta gerçekleşen satın alma, İzmit Ali Kahya Köyü’nde gerçekleşti.

HYUNDAI’YE KOMŞU OLDU

Toyota Türkiye Pazarlama AŞ’nin de sahibi olan ALJ , İzmit Ali Kahya’daki Hyundai Assan’ın yanındaki Borusan Lojistik firmasına ait 300 dönüm (300 bin metrekare) büyüklüğündeki araziyi “36 milyon dolara” satın aldığı iddia ediliyor.

Toyota Türkiye Pazarlama AŞ sözcüsü tarafından satın alma işlemi kabul edilirken, bu rakam doğrulanmadı. Sözcü, satın alım rakamını açıklamadı.

Arazinin yüzde 10’u Belediye tarafından yeni yapılan İzmir Otoyolunun bağlantı kavşağı yapılmak üzere kamulaştırıldı da alınan bilgiler arasında.

Yeni alınan gayrimenkulde ALJ Grubu’nun lojistik sektörüne gireceği tahminleri yapılıyor.

Toyota Türkiye sözcüsü, Otoajanda’ya yeni alımını gerçekleştirdikleri alan üzerinde ne yapacaklarına henüz karar vermediklerini dile getirdiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.