Bu yıl Avrupa’nın desteği arkalarında

Yüksek faiz, oynak kur ortamında önünü göremeyen Türkiye otomotiv sektörünü yeni modeller ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indiriminin uzatılması kurtarabilecek mi? ÖTV indiriminin devamı açısından 1 Nisan ne gösterecek belli değil. Böylesi bir ortamda Türkiye yollarına çıkan yeni modellerden biri de Kia Sportage oldu.

Yeni Kia 1.6 dizel-otomatik kombinasyonunu tam bu gri tablonun ortasında yollara çıkardı. İlk parti 2018 yılının son ayında Türkiye’ye geldi. Hemen satılan bu araçların devamı, Ocak 2019 itibariyle giriş yaptı. Onlar da hemen satıldı. Bu araçlar bugüne kadar yerli üretimlerden önce Türkiye’ye gelen belki de ilk yeni model yılı araçlar ünvanını da elde etti. Peki bu kadar hızlı nasıl davranıldı? Ne oldu?

Bu yıl en az 2.500 Sportage satılacak

İşin sırrı, Türkiye’de Anadolu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Kia Türkiye’nin bağlı olduğu Frankfurt’taki Avrupa yönetimi ile ilişkilerinde yatıyor.

Şubat ayında da yeni bir parti araç daha ithal eden Kia Türkiye, yeni Sportage 1.6 dizel-otomatik basın test sürüşlerini Antakya’da gerçekleştirdi. Test sürüşü sonrası bir toplantı düzenleyen Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, bu yıl Türkiye otomotiv satışlarının durumunu Kia Avrupa ile ele aldıklarını ifade etti. Ağyel, 2019 yılına özel desteklendiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“2019 yılına Sportage modelimizde iyi başladık. Yeni Sportage ile SUV pazarında yeniden iddialı hale geldik. Satışlarımızı yüzde 30 artıracağız. İki aylık satışlarımızın yüzde 50-60’ı bu modelimiz oluşturacak. Mart ayında ÖTV desteğinin etkisiyle satışlarımız iyi gelişir. 31 Mart tarihinde sona ereceği açıklanan ÖTV teşviğinin devam etmesini istiyoruz. Eğer devam ederse Sportage satışlarımız 4-5 bin adetlere çıkar.”

Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel ile yeni Sportage 1.6 dizel-otomatik test sürüşleri için Antakya’da buluştuk.

ÖTV teşviğinin devam edip etmemesinin pazarın boyutunu da belirleyeceğini dile getiren Ağyel, “Devam ederse Türkiye otomotiv pazarı 2019 yılını 360-400 bin adetlerde kapatır. Teşvik kaldırılırsa pazar 230-250 bin adet civarında olur. Kia Türkiye olarak bizim hedefimiz her durumda yüzde 2 pazar payını elde etmek. 15 maddrtta yeni c’eed modelini Türkiye pazarına sunacağız. Bağlı olduğumuz Kia’nın Avrupa yönetimi bizi yakından takip ediyor. Bu yıl için pazarın seyrine göre en hızlı şekilde araç temin edebilme esnekliği gösterecekler. Sportage ve c’eed gibi modellerimiz Avrupa’da üretildiği için kısa sürede Türkiye’de hazır edebileceğiz. Tedarik sıkıntısı yaşamayacağız. “

Geçtiğimiz yıl yenilenen Kia Sportage modelinin 1.6 dizel-otomatik versiyonu için tarihi 2300 yıl önceye uzanan Antakya’daydık.

Pazar yüzde 50 daralır

Bu yılın ilk üç ayında ÖTV desteğine rağmen 2018 yılının aynı dönemine göre pazarda yüzde 50 küçülme bekleniyor. Bunu geçen yıl ekim sonunda devreye giren ÖTV indiriminin etkisine bakarak hesapladıklarını söyleyen Ağyel, “ÖTV teşviği 1 Nisanda uzarsa bu küçülme yıl genelinde yaşanır. ÖTV indirimi kalkarsa küçülme yüzde 60’lara çıkar” dedi.

Yeni Kia Sportage, Antakya’da tarihi Meclis Binasının önünde.

2018 yılında 10 bin sattı

Kökeni 1950’lerde bisiklet üretimine uzanan Koreli Kia‘nın, Türkiye’deki 2018 yılı satışları 9.641 adet oldu. Bunun 7.694 adetini binek modelleri oluşturdu. Bunların da 2.815 adeti ise Sportage SUV oldu.

Tüm dünyada yola çıktığı 1994 yılından bu yana 5 milyon adet Sportage üretildi. Mevcut Sportage modelin 4. nesli olarak yolculuğunu sürdürüyor.

Elektrikli, hidrojenli Kia‘lar hazırlanıyor

Otomobil kullanıcılarının farklı ihtiyaçları ve beklentilerine uygun alternatiflere hem sahip olduklarını hekm de geliştirdiklerin kaydene Can Ağyel, son aylarda benzin ve motorin fiyatları birbirine çok yaklaşsa da dizel otomobillerin hala cazibesini koruduğunu ve KIA olarak çevreci dizel motor ürettiklerini ifade etti.

Ağyel, KIA’nın Avrupa regülasyonuna uygun motor üretiminde ilklerden olduğunu hatırlattı. Euro 6D standartlarında motorun geliştirildiğini ve KIA’nın tüm modellerinde kullanıldığını belirtti.

Koreli markanın elektrikli modellerinden biri de yeni Soul olacak !

Kia, hidrojenle çalışan fuelcell Sportage için de çalışmalar sürdürüyor. Bu aracın bir kaç yıl içinde yollara çıkması bekleniyor. Kia, 2014 yılında yaptığı açıklamada, egzoz atıklarında 2021 yılına kadar yüzde 25 azalma sağlayacağını açıklamıştı.

Önceki İçerik215/65R16 98V: Duster, Tiguan, Captur ve Qashqai lastikleri Türkiye’den gidecek
Sonraki İçerikHerkes karavan istiyor: İlk fuarda 30 bin’den 1 milyona araç seçenekleri vardı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz