Bugünkü tüketimle 250 yıllık petrol var

 

ROYAL Dutch Shell Perakende Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Istvan Kapitany, tüketim bugünkü haliyle devam ederse dünyanın 250 yıllık petrolü olduğunu kaydetti. Tüketimin artması durumunda ise bu sürenin biraz azalabileceğini aktaran Kapitany, bir taraftan da teknolojinin geliştiğini hatırlatarak, "Sürekli daha yakıt tasarruflu araçlar üretiliyor. Tüketim bir miktar azalıyor" dedi. Tabii trafikteki araç sayısı artarken yeni petrol kuyularının açılması tüketim-üretim arasında denge kuruyor. 43 bin benzin istasyonuyla dünyanın en büyük perakendecisi olduklarını belirten Istvan Kapitany, tüketimi azaltmak için laboratuvarlarında yakıt tasarrufu çalışmaları yaptıklarını belirtti.

 

Eco-marathon'a rekor katılım

Öte yandan Royal Dutch Shell'in, tasarruf özellikli Shell FuelSave gibi akıllı ürünler ve enerjinin verimli kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla tüm dünyada uyguladığı 'Akıllı Ulaşım' yaklaşımının en önemli etkinliklerinden biri olan Shell Eco-marathon'a bu yıl 27 Avrupa ülkesinden yaklaşık 3 bin öğrenci katıldı. Hollanda'nın Roterdam kentinde düzenlenen etkinlikte Türkiye’yi 16 lise ve üniversite takımı temsil etti. Üç gün süren etkinliği 40 bini aşkın kişi izledi. Avrupalı gençler 1 litre yakıt veya 1 kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için kıyasıya mücadele etti.  Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz, Türkiye’nin, Fransa, Hollanda ve Almanya ile birlikte katılımın en yoğun olduğu ülkeler arasında yer aldığını kaydetti. 

 

Belma Toprak -Star

Önceki İçerikAvrupa’da 6 ülkeyi pas geçen Japonlar Türkiye’yi seçti
Sonraki İçerikPirelli’den ‘Volvo Benimle’ üyelerine özel indirim
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz