Çin dahil, her pazarda büyüdü

Skoda, yılın ilk yarısında satışlarını artırdı. VW çatısı altındaki Çekya markası, tüm dünyada ilk 6 ayda 652 bin 700 araçlık teslimatla önemli bir rakama imza attı. Skoda, bu dönemde Türkiye pazarında da 12 bin 200 adetlik satış gerçekleştirdi.

Skoda markasının yılın ilk yarısında dünya çapındaki satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11 büyüdü. 652 binin üzerine çıkan satışların dağılımı dikkate alındığında faaliyet gösterdiği hemen hemen tüm pazarlarda artış sağlamayı başardı. Bu başarıda SUV yelpazesindeki Kodiaq ve Karoq modelleri büyük rol oynarken; Çin pazarında geçtiğimiz ay satışa sunulan Kamiq modeli de kısa sürede önemli bir katkı sağladı.

Her pazarda artış var

Markanın geçtiğimiz ay ki Batı Avrupa satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.7, Orta Avrupa teslimatları da yüzde 8.2 artış gösterirdi. Doğu Avrupa’da yüzde 13.1, Rusya’da da yüzde 26 civarında yükseliş gerçekleşti. Çin’de ise Skoda’nın Haziran satışları yüzde 16.9, ilk 6 aydaki satışları da yüzde 23.5 oranında artış kaydetti.

Skoda modelleri hem filo hem bireysel kullanıcılarca tercih ediliyor.

Türkiye’de yüzde 32 büyüme

Skoda, Türkiye’de ise yılın ilk yarısında 12 bin 200 adetlik satışla, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artışla satışlarını artırmayı başardı. Bu dönemde 4 bin 471 adetle Octavia, yine markanın en çok satılan modeli olurken; onu, 4 bin 202 adetle Superb ve 1.509 adetle de Fabia izledi. Markanın SUV modellerinden Karoq 865, Kodiaq ise 726 adet satıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.