CR-V’de dizel motor bitti, Civic’te yeni başlıyor

Honda’nın dizel motoru oyuncu değiştirdi. Dünya çapında elektrikli, hibrit ve hidrojenli otomobil geliştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 2017 yılı Tokyo Motor Show’da adeta tamamen elektrikli otomobiller vitrinleri süslemişti. Avrupa’da da VW, Daimler gibi devler elektrikli hamlelerinin 10 milyarlarca euroluk yatırımlarına başladılar. Geleceğin motor teknolojisi, egzoz atıklarının azaltıldığı elektrikli araçlara yöneldi.

Bu gelişmenin ilk etkisinin dizel motorlu araç üretimini vurması şeklinde bekleniyor. Türk tüketicilerin yarısının vazgeçemediği dizel motorlu araçların satışı hızla ivme kaybediyor. Arzı da tehlikeye düşüyor.

Bu alandaki kafa karışıklığı yaşanlardan biri Japon motor devi Honda. Geçen yıl 20 milyon adete yakın motor üreterek, dünyanın en büyük motor üreticisi olan Honda, Japonya’nın ikinci büyüğü. ABD’de iki ayrı markayla ilk 10 içinde. (Honda ve Acura) Jazz gibi global bir küçük otomobilden NSX gibi süper sporcu otomobillere imza atıyor. Formula 1 yarışlarında Honda motorları yarışıyor. Başarıların hepsinde benzinli motorlar görev üstleniyor.

Motor denince Honda… Type RRRRRrrrrr …

Japon dev, Avrupa için geliştirdiği ve CR-V modelinde kullanmaya başladığı yeni nesil dizel motorunda ise oyuncu değiştiriyor. İki yıldır CR-V modelinde kullandığı bu motoru, hibrit motorla değiştiriyor. Dizel motor artık Civic ailesinde kullanılacak. Hatta Civic Sedan’ın üretildiği 10 fabrika içinde sadece Türkiye’de üretilecek.

Honda, bazı modellerinde dizel üretimini terkederken, bazı modellerinde de yeni başlatıyor.

CR-V sadece 1.5 turbo motorla satılacak

Türkiye’nin sevilen ve tutulan D SUV modellerinden Honda CR-V, yenilenmiş hali ve yeni motoruyla Türkiye’ye gelecek. Makyajlı CR-V modelinde çok bayarılı 1.6 dizel motor seçeneğini terkeden Honda, 1.5 lt turbo benzinli ve 2.0 lt hibrit motor seçenekleriyle Avrupa’da yoluna devam ediyor. Yeni CR-V’nin hibrit seçeneği şimdilik Türkiye’ye gelmeyecek. Sadece 182 hp gücündeki 1.5 lt benzinli turbo motorla satılacak. Yeni CR-V modelinin Türkiye’deki lansmanı için mayıs ayı takvimlerde işaretlendi.

Yeni Civic dizel Türkiye’de test edildi

Civic Sedan ürün gamının en yeni üyesi yeni Civic Sedan Dizel; yeni i-DTEC Turbo dizel motoru ile dizel pazarındaki rekabete katılıyor. Geliştirime sürecinde Türkiye, İngiltere ve Almanya asfaltlarında yol testleri gerçekleştirilen yeni Honda Civic Sedan Dizel, Türkiye’de üretilerek Avrupa’ya ihraç edilmeye devam edecek.

Honda, 120 PS gücündeki 1.6 litre i-DTEC dizel motoru Civic ürün gamında kullanmak üzere kapsamlı bir şekilde elden geçirdi. 1.597 cc hacimli sıralı dört silindirli i-DTEC turbo dizel motor 4.000 d/d’da 120 PS güç ve 2.000 d/d’da 300 Nm tork üretiyor.

Motor 6 ileri manuel şanzımanla kombine edildiğinde Civic’i 0’dan 100 km/s hıza 10,5 saniyede ulaştırırken güncel NEDC test normuna göre 91 gr/km CO2 emisyon salınımı gerçekleştiriyor ve 100 km’de 3,4 ortalama yakıt tüketiyor.

Günlük üretim 174 adete yükseldi

Honda Türkiye Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Sümer,  “Günlük üretim adeti 174 adete çıktı. Yıllık 50 bin adetlik kapasitenin 40 binini kullanacağız. Henüz 10 binlik daha kapasitemiz var. Eğer yeni devreye alacağımız dizel motor seçeneğiyle birlikte bir

6. nesil Civic’ten 10. nesil Civic’e 300 bin Honda, Türkiye’de üretilip, yollara çıktı.

talep artışı olursa bunu 10 bin adetle dolduracağız. Batı Avrupa’daki dizel sedan pazarına girilmesi için Londra’daki Avrupa merkezinin çalışmaları devam ediyor. Asıl atak dizel otomatik ile yaz aylarında başlayacak. O üretimin talebi de ilkbaharda belli olacak” dedi.

Civic dizeli talep edilen bütün ülkelere satacaklarını vurgulayan Sümer, “40 bin adetlik üretimin içinde 20 bini dizel Civic’e ayırdık. Yani şu an üretimin bandının yüzde 50’si neredeyse dizel olacak. Dizelin devreye girmesiyle birlikte Eco Civic (LPG) üretimi düşebilir. Normal şartlarda üretimin yüzde 70’i Eco Civic” diye konuştu.

140 bin Honda üretebilir

Yeni yatırım konusunda da sorularımızı cevaplayan İsmail Sümer şunları dile getirdi: “50 bin adeti yakalayıp tam kapasite üretime başladığımızda ikinci bir model üretme hedefimiz var. Yeni hatlar için kolonlarımız bile hazır. 140 bin adetlere kadar çıkabiliriz. Şartların oluşması halinde yeni yatırım elektrikli modeller üzerine de olabilir. Ama bunun için öncelikle iç pazara inanmamız gerekiyor. Teşvikler ve iç pazar olumlu sinyal verirse yeni yatırım için düğmeye düşünmeden basarız.”

Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer

 

33 ülkeden şikayet yok

Honda Civic modellerinde gerçekleşen göçük sorununa da değinen İsmail Sümer, açıkçası hala tam olarak bu sorunun nereden kaynaklandığını anlamadıklarını dile getirdi. Gebze tesislerinde üretilen Civic modelini şirket içinde de kullandıklarına değinen Sümer, “Böyle bir sorunla kendi araçlarımızda karşılaşmadık. Hatta 33 ülkeye biz bu araçları ihraç ediyoruz. Daha resmi olarak bir tane şikayet almadık. Sadece bu konu için gerekli bütün testleri yaptık. Gerek kıvrılmalar olsun gerekse engebeli alanlar olsun. Bir tane olumsuz sonuçla karşılaşmadık” şeklinde konuştu.

Kasımda ve aralıkta 1’er şikayet geldi

Şikayetlerin hemen hemen bittiğini söyleyen İsmail Sümer, “Sorunlu gördüğümüz araçları yetkili servislerimizde düzeltme işlemine sokuyoruz. O bölgeye köpük işlemi uyguluyoruz. Bunun araca veya güvenliğe hiçbir olumsuz etkisi yok. Neredeyse bütün problemli araçların mağduriyetini giderdik. Düzeltme yoluna gitmeyen bazı müşterilerimiz var” dedi.

Bakanlıktan Gebze tesislerine bu konu hakkında incelemeye geldiklerini belirten Sümer, inceleme raporlarında da üretim hatlarında bir problemin olmadığını bildirdi.

Sorunlu araçların bir seride olmadığını da vurgulayan Sümer, “Bazı şikayetlerde bugünkü üretim bazılarında 30 gün önceki üretim” örneğini verdi.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.