Oto galerilere ek yük getirecek

VW-Golf-GTI

Geçtiğimiz hafta kabul edilen ikinci el otomobil piyasasını düzenleyecek yasanın uygulaması mevzuat düzenlemesine kaldı. Düzenlenecek mevzuatlar ile oto galeriler apartman altı yerlerinden, mahalle aralarından çıkmak durumunda kalacaklar. 8 yaşına kadarki araçlara garanti gibi zorunlulukların olduğu yeni sistemde uymayanlara yaptırımlar gelebilir. “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği” değişik açılardan ele alınmaya başlandı.

2. el oto satışlarını düzenleyecek yeni kanun ile neler değişecek?

Türkiye’de geçen yıl 5 milyon adete yakın kullanılmış otomobil satıldığını söyleyen kurumsal 2. elde ALJ Grubu temsilcisi Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, yönetmeliği desteklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Yönetmelik 2. El pazarında güven artırıcı önlemler getiriyor. Kurumsal firmaların çoğalması, bu işi yapan işletmelerin yetki belgesi ve belirli fiziki niteliklere sahip olması, merdivenaltı tabir edilen yerlerin zamanla ortadan kalkması anlamına geliyor. 5 yılda bir

yenilenecek olan yetki belgesi ile 2.el pazarı kontrol altına alınacak. Yönetmeliğe göre ikinci el otomobil ve motosikletlerde motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5,000 kilometre garantili olacak. Garanti süresi

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 2018 hedeflerinin 8500 adetlik satış olduğunu açıkladı.

veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami 30 iş günü içinde giderilecek. Aynı tip ve özelliklerdeki aracın 2.el fiyatında hizmet standartlarının belirsiz olması sebebiyle büyük farklılıklar oluyor. Yeni yönetmelik ile karlılık oranları da etkileneceğinden fiyat farkları azalacak. Ayrıca, kurumsal firmaların pazardaki payları  yükselecek. 5 yıl içerisinde toplam pazarda kurumsal firmaların payının yüzde 20’lere çıkmasını bekliyoruz. Pazara düzen gelmesi açısından bu yönetmeliği destekliyoruz”

300 bin satış kurumsal, 2 milyonluk satış galerilerden

Türkiye ikinci el pazarında en büyük dilimin bireysel satışlardan geldiğini, ikinci önemli satışın ise oto galeriler tarafından yapıldığını söyleyen Denizaşan, “kurumsal firmaların ikinci el satıştaki payı yüzde 5’i geçmez, Yeni düzenleme ile bunun önümüzdeki yıllarda artacağını öngörüyoruz. Yıllık 250-300 bin adet ikinci el araç satan kurumsal firmalara karşın 20 bin civarındaki galeri 2,5 milyon adete yakın satış yapıyor.

2017 yılında 5 milyon kullanılmış oto el değiştirdi.

Bu alana yeni yatırımcıların gireceğini söyleyen Denizaşan, Otoshops olarak §4 ilde 21 satış noktası oluşturduklarını açıkladı.

2017 yılına 5 bin adetlik satış hedefiyle başladıklarına dikkat çeken Tuğrul Denizaşan, yılı 6640 adetlik satışla kapadıklarını açıkladı.

2018 yılında 8500 adetlik satış planına sahip olduklarını ama yılı 10 bin adetle kapatmalarının sürpriz olmayacağını ifade eden Otoshops Genel Müdürü Denizaşan, 2023 hedeflerini ise 60 bin adet satış olarak ifade etti.

Benzer araç fiyatlarındaki marj azalacak

Yeni düzenleme ile oto galeri satışlarına bir yön verileceğini belirten Denizaşan, “BU yönetmelik oto galerilere yeni maliyetler getirecektir. Fiyat marjları arasında oluşan farklar azalacaktır. Aynı veya benzer araçlar için oluşan geniş fiyat marjı düşecektir.” bilgisini verdi.

Galerilerin birleşmesi ve kurumsallaşması gerektiğini söyleyen Otoshops Genel Müdürü, “Oto galerilerin kurumsal çatıların altına girmeleri yüzde 5’lik payı yüzde 25’lere çıkartır” dedi.

Türkiye’de 5 milyon adetlerde gerçekleşen kullanılmış otomobil satışlarında 2018 yılında yüzde 10 artış beklendiğini dile getiren Genel Müdür Denizaşan, yeni yatırımcıların bu alanda araştırmalar yaptıklarını da ifade etti.

En çok 50 bin TL’ye kadar olan araçlar el değiştiriyor

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki Türkiye kullanılmış oto piyasasında en çok 50 bin TL’ye kadar olan araçların el değiştiriyor. Otoshops hareketlerine ise bu rakam 80 bin TL ortalamasında. 2018 yılı planında ise bu rakamın 105 bin TL olması bekleniyor.

2017 yılında 6640 adetlik araç satışından 160 milyon TL ciro elde edilmiş. Bu yıl 105 bin TL’lik ortalama ile hedeflenen ciro ise 350 milyon TL.

 

Önceki İçerikLüks Insignia, masajlı-soğutmalı koltukla geldi, 232 bin TL’den satılacak
Sonraki İçerikCR-V’de dizel motor bitti, Civic’te yeni başlıyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz