Cupra yeni modelleri ile elektrikli dönemini hızlandırıyor

Dört yıl önce Terramar, Sitges’de dünyaya gözlerini açan Cupra, bu kez doğduğu yerde elektrikli çağın başlangıcını haber verdi. Bugüne kadar 200 bine yakın araç satışı yaparak hedefinin üzerinde başarı yakalayan Cupra markasının yeni planı, yeni modelleri ile 2025 yılına kadar satışları iki katına çıkartmak.

2018 yılında yolculuğuna başlayan Cupra markasının karakterini somutlaştıran ilk model CUPRA Ateca oldu. İki yıl sonra markanın ilk elektrikli modeli olarak plug-in hibrit Leon, satışlara katkıda bulundu. Daha sonraki dönemlerde 100 bin adetle markanın en çok satan modeli konumuna gelen Formentor ve yüzde yüz elektrikli Born modeli; Cupra’nın 2021 yılı sonunda 2,2 milyar Euro’ya yükselterek tüm hedeflerinin üzerinde bir başarı yakalamasını sağladı.

2025 yılına kadar, üç yeni elektrikli modelle; CUPRA Terramar, CUPRA Tavascan ve CUPRA UrbanRebel ve yenilenen mevcut ürün yelpazesiyle yeni bir döneme girecek markanın gelecek hedefleriyle ilgili olarak CUPRA CEO’su Wayne Griffiths şunları söyledi: “CUPRA’nın 2025 yılına kadar pazara sunacağı yeni nesil kahramanlarının tamamını sergiliyoruz. Hedefimiz 2025 yılına kadar yılda 500 bin adet araç satışı gerçekleştirmek ve uluslararası yeni pazarlara genişlemenin yanı sıra yeni segmentlere dahil olmaya devam etmek. CUPRA Tribe bu hedeflerin gerçekleşmesini sağlamak konusunda son derece kararlı. Bizim için önemli olan insandır, çünkü nihayetinde, markayı marka yapan da insanlardır.”

Unstoppable Impulse etkinliğinde açıklanan ve gelecek dönemde pazara sunulacak olan yeni Cupra modelleri;

yeni cupra modelleri

Markanın tamamen elektrikli ilk SUV’u Cupra Terramar

Sportif elektrikli bir SUV olan CUPRA Terramar, markayı Avrupa’nın en hızlı büyüyen segmenti olan SUV segmentinin aktif noktasına taşıyacak. Audi’nin Macaristan’daki Györ fabrikasında üretilecek CUPRA Terramar, ICE versiyonlarının yanı sıra tam elektrikli modda yaklaşık 100 km hız yapabilen yeni nesil plug-in hibrit güç aktarma organlarıyla da satışa sunulacak.

İsmini CUPRA markası için her şeyin başladığı Terramar’dan alan yeni sportif hibrit SUV, sürücünün nasıl hissedeceği düşünülerek oluşturulan sürücü odaklı iç mekan konsepti sayesinde en son teknolojiyle birlikte benzersiz bir deneyim sunmaya aday. CUPRA DNA’sı en rekabetçi segmentlerden birinde bu 4,5 metre uzunluğundaki SUV modeliyle temsil edilecek.

Cupra Tavascan

Yeni Cupra modelleri ile birlikte elektrikli vizyonunu benimseyen model, 2019 yılında tanıtılan konsepte sadık kalacak. 2021 yılında tanıtılan Tavascan Extreme E Concept ile tasarıma ait bazı ipuçları verilen Tavascan, çağdaş elektrifikasyon vizyonunu yakalamanın yanısıra, aynı zamanda Cupra’yı yeni pazarlara taşıyarak markayı globalleştiriyor. Modelin 2024 yılında pazara sunulması hedefleniyor.

Cupra UrbanRebel

Cupra, 2025 yılında Kentsel Elektrikli Otomobili olan UrbanRebel’ı yola çıkartmayı planlıyor. Cupra’yı geleneksel sınırlarının çok ötesine taşıyacak UrbanRebel, daha asi bir elektrik dünyası için tasarlanmış ve geliştirilmiş. Önden çekişli model, yüksek performanslı bir kentsel otomobil sunmak için Volkswagen Grubu’nun MEB Small platformunu kullanıyor.

Hem dış hem de iç mekandaki hafif tasarım, aracın 226HP’lik (166 kW) elektrik motoru sayesinde yalnızca 6,9 saniyede 100 km/s’ye ulaşmasına yardımcı oluyor ve 440 km’ye kadar bir menzil sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.