Demirdağ: 2024 maliyet kontrolü ve stok yönetim yılı olacak

Türkiye otomotiv sanayi 2023 yılını rekorlarla geride bırakmaya hazırlanıyor. Peki 2024 nasıl geçecek? Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı ve TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, ODMD Başkanı Toyota Türkiye Pazarlama AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Honda Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı Bülent Kılıçer, 2024 öngörülerini dile getirdiler. Bu üst düzey yöneticilere göre 2024, otomotiv satışlarının düşeceği bir yıl olacak. Bunun nedeni de taşıt kredilerindeki sınırlama, yüksek faizler, yüksek enflasyon ve düşük alım gücü gibi ana etkenlerin piyasaları etkilemesi olarak sıralanıyor. Biz aynı soruyu otomotivin bir başka deneyimli ismi eski Brisa Genel Müdür Yardımcısı, şimdi de Birlas Başkan Yardımcısı olan Serdar Demirdağ‘a yönelttik.

Demirdağ, çok uzun yıllara dayanan lastik ve otomotiv satış sonrası hizmetler politikaları açısından 2024’e göz attı. Başta Birlas ve lastik olmak üzere önümüzdeki döneme yönelik öngörülerini dile getirdi.

Demirdağ, 2024 yılında yüzde 10’luk küçülmenin hissedilmeyeceğini ama bunun üzerindeki daralmaların piyasaya yansıyacağını söyledi. Lastik ve satış sonrası alanında buna göre hazırlıklarını yaptıklarını dile getirdi ve Birlas olarak yeni dönemi anlattı. Bunun içinde 1 Kasımda başlayacak zorunlu kış lastiği uygulaması başı çekti.

1 Kasımda zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

 • 1 Kasımda kış lastiği zorunluluğu başlıyor. Bütün ticari araçlar kış lastiği takacak. Ürün tedariği sağlanabiliyor mu?
 • Bütün tedarik şirketleri açısından bütün ürün gruplarında tedarik sıkıntısı mevcut. Aynı sıkıntı Avrupa’da da yaşanıyor. 1 Kasım’da tüm ticari araçlar ve filolar resmi olarak kış lastiğine geçmek zorunda. Bugünlerde dönüşüm çalışmaları başladı. Mağaza faaliyetleri  arttı. Lastik değişimi için 1 Kasımı bekleyenlar sıra beklemek zorunda kalabilir.
 • Biz Birlas olarak yaz başında tedarik çalışmalarına başladık ve stoklarımızı buna göre ayarladık. Ama bir sıkıntı mevcut; en optimal koşullarda stok yönetimi gerekiyor Şirketlerin maliyetlerindeki ve işletme giderlerindeki artış çok beklenmedik rakamlara çıktı. Önümüzdeki mart-nisan dönemine kadar olan 6 aylık dönemde şirketler maliyetlerini çok daha kontrol etme noktasına gelecekler. Yüzde 60’lardaki enflasyon nedeniyle şirket sermayeleri bunlara yetmeyebilir. İş yapılan firmalara verilen teminatlar yükselecek. Ana konu masraf kontrolü.
 • Bizim gibi emek yoğun işlerde hayati noktalarda çalışanlardan fedakarlık yapamayız. Ama diğer alanlardaki çalışanlar iş kayıplarına varan zararlarla karşılaşabilir.

 

 • Birlas-Antalya-Lojistik-üssü-açıldı
  Birlas’ın bu yıl Antalya’da açtığı yeni lojistik üssünde Anadolu için tüm ürünler saklanıyor ve sevk ediliyor. Tesisin açılışını Yakup Sabancı ve Serdar Demirdağ yapmışlardı.
 • YASCO yağ ve hava filtreleri Birlas Garage bayilerinde

 • Motosiklet kanalında iş büyüttük. Mal satış ciromuzun yüzde 10-12 seviyesine çıktı. Mekanik bakım yeteneklerimizi de artırdık. İstanbul’daki 4 şubede 3 olan lift sayımızı 14’e çıkardık. Hizmet alanlarımızı 16 bin metrekarenin üzerine çıkardık. Bireysel ve filo araçlara hızlı servis verme yeteneğimizi geliştirdik.
 • Önceden sadece lastik satan ve değiştiren bir şirketten, motosiklet lastikleri dağıtan, bununla ilgili alt ürünler (Yasco markasılı motor yağı, balata spreyleri, motosiklet balataları, zincir temizleyici, pas çözücü gibi) geliştirdik ve dağıtım ve satışına başladık.
 • Birlas Motorspor’un mağazalarının fiziki alanlarını kullanma şansı yarattık. İstanbul’da özellikle metrekare kiraları çok pahalı. Biz mağazaların içinde her biri santimetrekareyi kullanma hedefi ile ilerledik. 90 çalışan ile hizmet veriyoruz.
 • Bu ekibe ithalat tarafımızı yani OZ Jant, Eibach Yay gibi distribütörlüklerimizi ekliyoruz.

Yasco marka filtreler Birlas stoklarında

 • Yasco markalı araç yağ ve hava filtreleri Birlas stoklarına girdi.

Bayilikler ne durumda? B2B çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Demirdağ ile Birlas Garage ve Yasco Motorsport bayilik ağının büyüme planlarını ve son durumunu da konuştuk.

 • 200 kayıtlı B2B müşterimiz var. Antalya’da 3-5 Kasım tarihlerinde uluslararası bir etkinlik yapacağız. 40 işyeri de orada katılacak. 350’ye yakın kurumsal iş ortaklarımız oluştu. Onlara tedarik ürünlerinde yepyeni bir kâr merkezi yarattık.
 • Bayilikler konusunda çalışmalarımız sürüyor. Son olarak Birlas Başkanı Yakup Sabancı ile Bursa, Manisa, İzmir ve Söke’de yeni bayileri ve adayları ziyaret ettik. 28 Birlas Garage bayisine ulaştık. Bu sistemi besleyecek ürünlerin üretimine yöneldik ve YASCO markalı ilk otomobil hava ve yağ filtresi üretimini başlattık. Bu filtreler şu araçlarda kullanılıyor. Lansmanını yaptık.
 • Yasco filtreleri stoklara girdi
 • Motosiklette ise 35 tabelalı franschise noktamız oldu. Yasco Motorspor adıyla faaliyet gösteren temsilciliklerimiz, marka motosikletler haricindeki 500 bin adetlik pazara sesleniyor. Motosiklet filolarına hizmet veriyoruz. Biz Yasco Motorsport etiketiyle tüm Türkiye çapında bu motosikletlere marka motosikletler kalitesinde servis, parça ve hizmet vermek istiyoruz. Hedefimiz 50 bayilik.
 • Birlasshop lastik satışı ile başladı. Diğer ürünler giderek önem kazanıyor. Yeni ürünler katarak, ürün yelpazesini genişleteceğiz..
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.