Dikkat, bisikletli var!

Kaza istatistiklerine göre Avrupa'daki ölümlü bisiklet kazalarının yüzde 50'si otomobillerin çarpması sonucunda gerçekleşiyor ABD'de her yıl yaklaşık 50 bin ölümlü ya da yaralanmalı bisiklet kazası meydana geliyor.

Volvo Cars, POC ve Ericsson'un işbirliği yeni bulut bazlı trafik bilgilendirme özelliklerinin potansiyeli ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Volvo Cars, koruyucu spor ekipmanları üreticisi POC ve Ericsson, Ocak ayı başında, Las Vegas, Uluslararası CES Fuarında, otomobil sürücüleriyle bisikletlileri birbirine bağlayan bir dünya ilki trafik bilgi teknolojisini tanıtmışlardı.

Bu buluş, şimdi de Cenevre Motor Show’da tanıtıldı. Bu teknoloji, Volvo sürücüleri ile bisikletlileri bir yaklaşma anında uyaran, iki taraf arasında çift yönlü iletişim kuran, bağlantılı bir otomobil ve bir kask prototipinden meydana geliyor. Bu teknoloji sayesinde bisikletli yaklaşan bir otomobil olduğunda uyarılıyor, aynı durum otomobil sürücüsü için de geçerli oluyor. Bu yaklaşma uyarıları farkındalığı artırırken, olası kazaları engellemeye de yardımcı oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.