Doğan Trend ile Türkiye’ye gelen Çinli Maxus satışta

Türkiye yeni bir Çinli marka ile daha tanıştı. Doğan Holding şirketli Doğan Trend tarafından Türkiye distribütörlüğü devralınan Çinli Maxus, yıl sonuna kadar 500 adetlik mütevazi satış rakamıyla KOBİ’lere çözüm üretecek. Yeni elektrikli ticari araç Maxus e-Deliver 3 modeliyle Türkiye’ye geldi.

Türkiye’de şehir içi kullanımlarda 371 km menzil vaat eden Maxus e-Deliver 3 fiyatı 989 bin TL olarak açıklandı. Maxus markasının Çin dışında Avrupa’da 20 ülkede satılıyor. Yıllık üretimi 1 milyon adetin üzerinde olan Çinli ticari araç ustası Maxus, 250 bin aracını başta Avrupa olmak üzere dünyaya ihraç ediyor.

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, Türkiye’deki ilk Maxus tanıtımında şunları söyledi: “Maxus’un ilk modelini getirdik. Daha büyük modelleri ve bir de T90 adlı pick up’ını önümüzdeki dönemde getirebiliriz. Yoğun trafikte çok daha ekonomik olan ve arıza ihtimali neredeyse 0’a yakın hale gelen elektrikli araçların müthiş bir fırsat penceresi açtığını gördük.”

Maxus-Elektrikli-Ticari-arac-Türkiye'de
Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin ve Doğan Trend Otomotiv GM Yardımcısı Tibet Soysal yeni markaları Maxus’uun ilk tanıtımını İstanbul’da gerçekleştirdi.

Doğan Trend markalarına yenisi eklendi

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “MAXUS, dünyada hafif ticari araçlar konusunda uzmanlaşmış bir marka. Özellikle geniş elektrikli ürün portföyü ile tüm dünyada farklı istek ve ihtiyaçlara cevap verebiliyor olması dikkatimizi çekti. Kargo dağıtım, e-ticaret şirketleri ve çeşitli müşteri grupları ile uzun süredir devam ettirdiğimiz görüşmelerimiz ile pazarın cevap veremediği ihtiyacı tespit ettik ve şimdi çözüm sunuyoruz. Elektrikli ticari araçlarda bir ilki gerçekleştiriyoruz ve MAXUS e-Deliver 3 ile bu segmentin ilk elektrikli ticari aracını pazara sunuyoruz” dedi.

Maxus-elektrikli-ticari-araç

Elektrikli araçla ticarette tasarruf zamanı

8 yıl ve 160 bin kilometre batarya garantisiyle satışa sunulan e-Deliver 3’ün 5 yılda 390 bin liranın üzerinde işletme maliyeti avantajı sağlayacağını ifade eden Tibet Soysal, “e-Deliver 3 gibi yüzde 100 elektrikli ve 2 Euro paletlik yükleme kapasitesine sahip bir ürüne pazarda büyük bir ihtiyaç var. İçten yanmalı motora sahip modeller ile kıyaslandığında kısa süre içinde ekonomik açıdan avantaj sağlarken; işletme ve bireylerin karbon ayak izini de 0’a indiriyor” diye konuştu.

Elektrikli Maxus e-Deliver 3 özellikleri

Maxus e-Delvier 3 modelinde 90 kW (122 PS) güç ve 255 Nm’lik tork üreten elektrikli motor, 50.23 kWsa batarya ile destekleniyor. WLTP normlarına göre 238 km karma menzil sunabilen MAXUS e-Deliver 3, şehir içinde 371 km menzile kadar çıkabiliyor. Aracın ortalama enerji tüketim değeri 23.63 kWsa/100 km. 6.6 kWsa dahili AC şarj kapasitesine sahip modelin batarya doluluğu DC şarj istasyonlarında 45 dakikada yüzde 5’ten 80’e ulaşılabiliyor. Aracın maksimum hızı 120 km/s ile elektronik olarak sınırlandırılıyor.

Gövdenin alt bölgelerini çevreleyen plastik korumalar sayesinde kaldırım ya da bariyerler gibi şehir hayatındaki ufak hasarların önüne geçiliyor. Plastik korumalar, çamurlukları sarmalayarak hem aracın daha uzun süre temiz kalmasını, hem de olası boya hasarlarının önüne geçilerek işletim maliyetlerinin düşürülmesine katkıda bulunuyor.

Maxus e-Deliver 3 ölçüleri

MAXUS e-Deliver 3, 4.555 mm uzunluğunda, 1780 mm genişliğinde ve 1895 yüksekliğindeki yapısıyla orta boy hafif ticari araçlar arasındaki yerini alıyor. 2910 mm’lik dingil mesafesine sahip. Arkada çift tarafa doğru açılan asimetrik kapılar görev yapıyor. 2180 mm uzunluğundaki 4.8 m3’lük yükleme alanına 2 Euro Palet yerleştirilebiliyor. Euro paletlerin yerleşimine uygun zemin genişliği sayesinde forklift ile de yükleme imkânı mevcut.

Boş ağırlığı 1695 kg olan MAXUS e-Deliver 3’ün taşıma kapasitesi 905 kg.

Sağ tarafta yer alan sürgülü yan kapı ile de yükleme-boşaltma işlemleri kolayca gerçekleştirilebiliyor.

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En uzun menzilli elektrikli otomobiller hangileri?

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.