Doğuş Otomotiv satıldı mı? Bursa Doğuş tesisini kim aldı?

Doğuş Otomotiv bünyesindeki perakende satış noktalarından Ankara ve Bursa’nın el değiştirmesi gündemin önemli maddesi oldu. Doğuş Otomotiv satıldı mı, satışta kimlerin adı geçiyor. EL değiştirmenin bedeli ne oldu? Cumhuriyet Gazetesi’nde Ferit Erdemli imzasıyla yayınlanan habere göre Ankara ve Bursa Doğuş Oto tesisleri Arca Otomotiv’e satıldı.

Doğuş açıklama yaptı

Doğuş Grubu’nun otomotiv alanındaki faaliyetlerini sattığı olarak yorumlanan konuya ilişkin şirketten bir açıklama geldi.

Açıklamada, Volkswagen AG ve Doğuş Grubu değerleriyle uyum sağlayan bağımsız bir yatırımcı ile işbirliğine vurgu yapılıyor.

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan Doğuş Otomotiv’in otomotiv sektöründen çıkacağı yönündeki asılsız haberler üzerine açıklama gereği doğmuştur.

Doğuş Otomotiv, 28 yılı aşkın süredir Volkswagen Grubu markalarının Türkiye distribütörlüğünü üstlenmektedir.

Hem ana üreticimizin standartları hem de “beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet sağlamak” vizyonumuza paralel strateji ile kurulan Doğuş Oto, Şirketimizin otomotiv perakendesi ve yetkili servis alanında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Değişen ve dönüşen ekonomilere şahitlik ettiğimiz pandemi sonrası dönemde hem ana üreticimiz VW AG hem de Doğuş Grubu değerlerine uyum sağlayan bağımsız bir yatırımcı ile perakende bacağında bölgesel olarak verimli bir işbirliği fırsatı görerek, çalışma kararı alınmış ve uygulama hayata geçirilmiştir.

Bu noktada, Doğuş Oto finansal ve operasyonel performans gösterdiği lokasyonlarda faaliyetlerine mevcut düzeninde devam etmektedir.

Otomotiv sektörü, şirketimizin temel faaliyet alanlarından biridir ve şirketimiz bu alanda yatırımlarına devam edecektir. Tüm paydaşlarımıza ve kamuoyuna, otomotiv sektöründeki varlığımızı güçlendirme kararlılığımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.”

Arca Otomotiv Ankara’dan sonra Bursa’yı da devraldı

Cumhuriyet’teki haberde şu bilgiler de dikkat çekiyor:

“Arca Otomotiv satış işlemi gerçekleşirken 33.166 metrekarelik tesisin yanında Volkswagen binek ve ticari araç, Audi, Porsche, SEAT, CUPRA bayilik ve yetkili servislerini de devraldı.

 

Doğuş Grubu satış öncesi bütün personelin (250 çalışan) tazminatlarını ödeyerek çıkışını verdi.

Arca Otomotiv ise çıkışı verilen personeli işe aldı.

Yönetim kadrosundan 15 kişi Doğuş Grubu’ndan tazminatlarını aldıktan sonra Arca Otomotiv ile çalışmak istemedi.

Doğuş Otomotiv’in elinde 4 tesis kaldı: İstanbul’da Doğuş Maslak, Doğuş Kartal, Doğuş Esenyurt (Haramidere) ve Ankara’da Doğuş Çankaya.

Arca Otomotiv’in Doğuş’un bu 4 yerine de talip olduğunu da bilmenizi isterim.

Bakalım Ferit Şahenk elinde kalan bu 4 yerin satışını ne zaman gerçekleştirecek ve neredeyse para basan bu bölümleri kimlere satacak?”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.