Hangi otomobil?

2017 yılı geride kaldı. 2018 ise Türkiye’de erken seçim, piyasalardaki dalgalanmalarla ilerliyor. Otomotivde 2017 yılının toplu rakamları da ortaya çıkıyor. Resmileşen verilerden biri de 2017 yılında hangi modelin kaç adet sattığı oldu.A’dan Z’ye 2016 Los Angeles Otomobil Fuarı
Dünya çapındaki satışlara bakıldığında Suzuki Swift’in Nissan Qashgai’den daha çok müşterinin tercihi olduğunu biliyor musunuz?
Peki, dünyanın en çok satan modelleri listesinin 5.lik kürsüsünde olan Honda Civic’in Türkiye’de “Göçük Sorunu’ ile karşı karşıya kalmasına karşın, dünya çapında satışlarını yüzde 20 artırarak, 1 milyon adete koştuğunu duydunuz mu?
Bu listedeki bir modelin satış rakamları, üreticisine çok sayıda üretim tesisi kurduracak kadar yüksek.
İşte dünyada en çok satan modeller.

 

25- Listeye 25. sırada giren model Mercedes C Serisi. 2017 yılında dünyada 487.287 adet C Klass satıldı. Bu rakam C Klass satışlarının 2016 yılına göre yüzde 6 artışı anlamına da geliyor. Model, Mercedes’in en çok satanı. Türkiye’de de 10 bin adetin üzerinde satılmıştı.
24- 506.687 adet satılan Honda Accord, dünya klasmanın Türkiye’de üretildiğini biliyor muydunuz?

23- Çinli üretici Great Wall’un Haval/Hover H6 marka SUV’u 510 bine yakın satış rakamıyla listede yerini aldı.

 

22- 516 bin adete yakın satış rakamına ulaşan Nissan Qashqai veya ABD ve Japonya’daki bilinirliğini sağladığı Rouge Sport 516 bin adete yaklaşan satış rakamıyla “Best Seller” listesinde. Ama bakalım Türkiye’nin en çok satan SUV sıralamasında en üstlerde olan bu modelinden daha fazla hangileri satmış.

 

21- Geçtiğimiz günlerde yeni haliyle kendini gösteren Suzuki Swift, dünyanın zirvesindeki modeller içinde 521 bin adeti geçen satış rakamıyla yer alıyor.

20- Hongguang 539 bin adetlik satışıyla Çin’den bir aracın daha zirvedekiler listesinde yerini almasını sağlamış.

 

19- 550 bin adetlik satış rakamıyla listede yerini alan Polo, Volkswagen’in başarısında en önemli paya sahip modeller arasındaki yerini koruyor. Belirtelim, 2017 yılında Polo satışları dünya çapında yüzde 8 gibi önemli bir oranda kan kaybetti.
18- Volkswagen’in kompakt sedanı Jetta, zirvedeki yerini koruyor. Bu yıl içinde yenilenen ve önümüzdeki aylarda yeni haliyle satışına başlanacak olan Jetta, bazı ülkelerde Bora, bazılarında Vento, Çin’de ise Sagitar adıyla satılıyor.

17- Chevrolet Silverado pickup en çok satan 25 otomobil listesine 656 bin adetlik satış rakamıyla giriyor.

 

16- Bir diğer Ford modeli Focus ömrünün son deminde listede yerini almış. Yeni Focus’un piyasaya çıkması ile sıralama 2018 yılında değişebilir. Focus geçtiğimiz yıl 647.521 adet satıldı. Satışları 2016 yılına göre yüzde 10 gibi önemli oranda kan kaybetti.
15- Ford’un Avrupa’da ve Türkiye’de Kuga adıyla satılan Amerika’daki adı Escape olan kompakt SUV’U, geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 3 artırarak, 644 bin adetin üzerinde satış rakamına ulaştı.
14- Listenin bu sırasında Amerikan RAM Pickup 615 bin adetlik satış rakamıyla yer alıyor.

 

13- Avante, i35 veya Türkiye’de tanıdığımız adıyla Hyundai Elantra, listede kendine yer bulan bir diğer Hyundai modeli. Geçen yıl 611 bine çok yakın tüketici bu otomobili kullanmaya başladı.
12- Toyota Camry, Türkiye’de yok ama dünyada en çok tercih edilen sedanlar arasında. Geçtiğimiz yıl global satışları 579 bin adeti geçti. Camry bazı ülkelerde Aurion adıyla satılıyor.

 

11- 574 bin adete çok yaklaşan satışıyla listede Koreli Hyundai’yi temsil eden Tucson, Türkiye’de de hayran kitlesine sahip yeni modeller arasında yer alıyor.
10- Dünyanın en çok tercih edilen otomobilleri sıralamasına 10. sırada giren Volkswagen Passat ya da Çin’deki adıyla Magaton, satışlarındaki yüzde 4’lük azalmaya rağmen 675 bin adetin üzerine çıkmış durumda.
9- Honda’nın Meksika’da ürettiği HR-V adlı kompakt SUV modeli de dünyanın en çok tercih ettiği araçlar arasında. HR-V model isminin yanı sıra XR-V ve Vezel isimleriyle de satılan bu model 2017 yılında satışlarını önceki yıla göre yüzde 4 kaybetmesine rağmen 9. sırada. Satış adeti ise 690 bine çok yakın.
8- Listede bir Avrupalı daha. Volkswagen global satışlarını da ayakta tutan model başarısını Tiguan ile sürdürüyor. Türkiye’de de çok sevilen VW Tiguan 2017 yılında 695 bin adetin üzerinde satıldı. 2016 yılına göre satışlarını yüzde 34 artırdı.
7- Bir başka Honda modeli daha. Honda az ama çok satan modeller yapmasıyla tanınıyor. SUV segmentindeki CR-V modeli bu başarı öyküsünün ikinci önemli oyuncusu. Geçen yıl dünya çapındaki CR-V satışları 749 bini geçerek, 750 bine yaklaşmış. Bu da Türkiye’de fiyatı nedeniyle satışları binli rakamlarda kalan modelin dünyada ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi kabul edilebilir. CR-V aracın başarısında Amerikalıların Honda ve SUV sevgisi kendini gösteriyor.
6- Yine Türkiye’de yüksek ÖTV oranı nedeniyle fazla tercih edilmeyen bir model olan RAV 4. Listenin 6. sırasında ve satış rakamı oldukça yüksek: 770.296. Geçtiğimiz yıl yenilenen RAV4 satışları 2016 yılına göre yüzde 11 arttı.
5- Ve Honda Civic. Japon devin bu en önemli modeli dünyanın en çok satanlar listesinin 5. sırasında. 800 bin adetin üzerindeki global satış rakamı, Türkiye’de gündeme gelen C Sütünü Göçük Sorunu konusunda ne tür bir fikir verebilir? Bu arada şunu belirtelim, 2017 yılında Honda Civic satışları, 2016 yılına göre yüzde 20 gibi oldukça büyük bir oranda artış gösterdi.
4- 814 bin adetin üzerindeki satış rakamı Nissan’ın Türkiye’de az satılan ama dünyanın çok beğendiği X-Trail (Rouge) isimli modelini dünyanın en çok satan modeller listesinin oldukça üstlerine taşımaya yetti. Özellikle Amerikalıların X-Trail sevgisi markanın en önemli gücünü oluşturdu. Modelin satışları 2016 yılına göre yüzde 6 artmış durumda.
3- Bir Amerikalı, bir Japon ve bir Alman öyküsünün Alman’ı. Volkswagen Golf, 2017 yılında 867 bin adetin üzerinde satarak, Avrupanın kürsüdeki temsilcisi oldu. Avrupalı Golf, 2016 yılına göre satışlarında yüzde 3 azalma yaşadı.
2- Bir başka efsane model. Toyota Corolla. 924 bin adetin biraz daha üzerinde satarak, kürsünün ikincilik basamağında yerini almış durumda. Corolla satışları 2016 yılına göre yüzde 4 kan kaybetmiş durumda.
1- Zirvede bir Ford var. 1 milyon 75 bin adetlik satış rakamına ulaşan efsane F Serisi, Ford’u zirvede temsil ediyor.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.