MINI, IKEA olmaya mı özeniyor?

MINI Living, Milano’da üçüncü kez sergilendi. İngiliz retrodizayn otomobil markası MINI, 17-22 Nisan tarihlerinde Milano’da düzenlenen Salone del Mobile’de Londra merkezli tasarım şirketi Studiomama ile bir işbirliği gerçekleştirdi. MINI LIVING – BUILT BY ALL adı verilen estalasyon, geleceğin yaşam konseptini öne çıkarıyor.

MINI’nin temel “yaratıcı alan kullanımı” ilkesini yansıtan, kişiye özgü ve cazip alanlar yaratmak üzere yalnızca birkaç metrekarelik alanlar kullanıldı. BUILT BY ALL, Milano’da MINI tarafından sergilenen üçüncü enstalasyon. MINI Marka Stratejisi ve Ticari Yenilikler Direktörü Esther Bahne konuyu “MINI LIVING ortak şehir yaşamı için az yer kaplayan; ancak birçok olasılık ve üst düzey esneklik getiren yaratıcı çözümler sunuyor” şeklinde açıkladı. “50’nin üzerinde daireden ve bunun iki katı büyüklükte ortak kullanım alanlarından oluşan ilk büyük merkez, şu anda Şanghay’da inşa ediliyor. BUILT BY ALL ile sakinler kendilerine ait alanı yaratmaya ortak olacaklar.”

Şehirleri yeniden tanımlıyor

MINI LIVING – BUILT BY ALL, arka planında yer alan küçük yaşam alanının yaratıcı kullanımı, ortak erişilebilir alan ile özel ve ortak yaşamın karşılıklı öncelik ve ayrıcalıkları gibi MINI LIVING temalarına katılım ilkesini içeriyor. Bu yılki MINI LIVING enstalasyonu, Zona Tortona kompleksinde, bağlantılı odalardan oluşan bir alanda yer aldı. Geleceğin mimar adaylarını da içeren ziyaretçiler burada Studiomama ile işbirliği yapılarak tasarlanan dört farklı yaşam alanı konseptinin tam olarak hayata geçirilmiş halini deneyimledi.

Yalnızca 15-20 metrekarelik yüzey alanına sahip, birbiriyle kontrast oluşturan dört yaşam ünitesi, çok farklı zemin planına, biçimlere, renk ve malzemeye sahip. Tasarımı ön plana çıkaran yaklaşım, her birimin yaşayanların kendi kişiliklerini ifade etmesini ve aynı zamanda konseptin çeşitliliği ve içeriğini öne çıkarmasını sağlıyor. Yaşam alanları; paylaşımlı mutfak, spor alanı ve avlu gibi fonksiyonları içeren ortak alanlara yerleştirilmiş. Böylece bağımsız, yaşayan bir mikro çevre oluşturuluyor. Enstalasyon, boş bir binanın içinin bile şehir mimarisinin geleceğini zenginleştirmek üzere kullanılabileceğini vurguluyor. Kullanılmayan depoların, terk edilmiş alışveriş merkezlerinin ve ofislerin potansiyel yaşam alanlarına dönüştürülebileceğini gösteriyor.

MINI LIVING nedir?

MINI LIVING, geleceğin kentli yaşam tarzına yönelik yaratıcı mimari çözümler geliştirmek hedefiyle ilk kez 2016 yılında MINI tarafından başlatılan bir inisiyatiftir. MINI LIVING, Milano’da daha önceki BREATHE ve MINI LIVING – Do Disturb enstalasyonlarıyla da şehir yaşamında ortak ve işbirliği içinde yaşamak/çalışmak konusunda vizyon sahibi konseptler sergiledi.

Türkiye’de 100 kişiye 4 motosiklet düşüyor

Piaggio MP3 Sport test sürüşü

Leave A Reply

Your email address will not be published.