Çok önemli iddia: 2017’de 67 bin sıfır araç 2. ele düştü

Son yıllarda Türkiye’de filo kiralama sektörünün adını kullanarak ve konuyu manipüle ederek oluşan spot oto piyasası, 2017 yılında toplam binek araç pazarının yüzde 12,35’ine ulaştığı iddia ediliyor. Yani geçtiğimiz yıl satılan binek otomobillerin 67 binden fazlası yeniden satışa çıkarılmış.

Bunların bir kısmı kısa km’li filo kiralama şirketlerinden piyasaya geçerken, bir kısmı da filo görünümlü alım-satımları oluşturuyor.

İddia, EBS Danışmanlık şirketinin kurucusu ve sahibi Erol Şahin’e ait. Şahin bu önemli iddiasını sosyal medya üzerinden dile getirdi.

E. Şahin: 67 bin araç spota düştü

İşte o paylaşım :

Otomobil üzerine araştırmalar yapan ve veriler toplayıp analiz eden şirketin kurucusu Şahin, kişisel hesabından şu tweeti paylaştı:

2017 Spot Otomobil Pazarı: 2017 yılında satılan 562.175 adet Sıfır Otomobilin %12,35 oranı, yani 67.635 adeti aynı dönemde 2.ele düştü..7 Milyar TL. lik bir pazar…Markaya zarar, Bayiye zarar, Devlete zarar…”

Spot oto piyasası

Eskiden gıda maddelerinde oluşan spot piyasa son yıllarda otomotivde kendini gösteriyor. Ana firmalardan filo adıyla avantajlı fiyatlarla alınan binek araçlar, asıl kullanım amacı olan filonun dışında tüketicilere perakende olarak satılmakta. Bazı bayilerin ve filo kiralama şirketi görünümündeki kuruluşların oluşturduğu bu yapı nedeniyle perakende fiyatlar adeta yok hükmünde bir görünüme kavuşuyor. Perakende alım yapacak olanlar da filo indirimiyle alınmış ‘Sıfır kilometre kullanılmış araçlar”dan almaya yöneliyor. Böylece hem açıklanan anahtar teslim satış fiyatının altında alım yapmış oluyor hem de bazı modellerde sıra beklemekten kurtuluyor.

Bu sistem işlediğinde giderek sayıları azalan perakende müşteriler kandırılmış duruma düşerken, maliye de vergi ziyaına uğruyor.

Türkiye’de geçen yıl resmi olarak 350 bin adet otomobil, filo kiralama şirketlerine satılmıştı.

Genel Müdür bayrak açmıştı

Otomobilde spot piyasanın özellikle Anadolu bayilerinin canını çok yaktığını söyleyen Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, bu konuda ciddi bir mücadele içine girmişti. Bazı bayilerinin anlaşmalarına bu nedenle son verme yoluna giden Genel Müdür Çağdaş, Renault modellerinin spottan kurtarılması için büyük uğraş verdiğini açıklamıştı. Bu çalışmaları nedeniyle büyük tepki gördüğünü belirten Genel Müdür Berk Çağdaş, mücadelelerinde başarılı olduklarını ve 2017 yılında bayilerini 5 yıl sonra ortalama yüzde 2 karlı hale getirdiklerini ifade etmişti.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.