Ekonomik Rus Lada, geri döndü

1990’lı yıllarda Türkiye’nin en çok satan ithal otomobili ünvanını da elinde bulunduran Lada, Çelik Motor ile yollarını ayırdıktan sonra leniden Türkiye pazarına girdi.

Türkiye’de Rus Gaz marka araçların temsilciliğini yürüten Mersa Otomotiv ile distribütörlük anlaşması imzalayan Lada, yeni modellerini kasım ayından itibaren satışa çıkaracak.

Rusya’nın en büyük otomotiv şirketi olan Avtovaz fabrikalarında üretilen Lada, 2012 yılından bu yana Gaz ticari araçların Türkiye’de üretimi ve satışını üstlenmiş olan Mersa Otomotiv ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

ÖNCE GRANTA, KALİNA ve NİVA GELECEK

Anlaşmaya göre, Lada modellerinden Granta, Kalina ve Niva Urban Kasım ayından itibaren Türkiye’de satışa çıkacak. Bunu 2016 yılında ise Vesta ve XRay modelleri izleyecek.

Euro 6 normlarında benzinli ve dizel motorlarıyla tüketiciyle buluşacağı açıklanan Lada modelleri; standart ABS, BAS, ESC güvenlik özelliklerinin yanı sıra, otomatik şanzıman seçeneği, yağmur sensörü, far sensörü, ısıtmalı koltuk gibi donanımlara sahip olacak.

Lada markası ekonomik otomobilleriyle dikkat çekerken, son dönemde modern otomobil üretimini de bu özelliğinin yanına eklediğine dikkat çekiliyor.

Gaz Ticari Araçlar Türkiye’nin yanı sıra Lada Türkiye’nin de genel müdürlüğü görevini de üstlenen Cengiz Tiryakioğlu, iki Rus markasını temsil etmenin bir sinerji yaratacağını söyleyerek “Lada 90’lı yıllarda Türkiye’de en çok satılan otomobil markaları arasındaydı. Rusya’da da Pazar payı şu anda yüzde 20 civarında. Lada mevcut modelleriyle 2016 yılından itibaren Avrupa’nın pek çok ülkesinde de satışa sunulacak. Mersa Otomotiv olarak güçlenecek ve büyüyecek olan altyapımız ve hizmet ağımız sayesinde müşterilerimiz Lada’yı tercih ettiklerinde satış-servis konusunda hiçbir sorun yaşamayacaklar. Mersa Otomotiv, binek ve ticari araçta sunacağı geniş ürün yelpazesi ile şimdi daha çok müşteriye ulaşacaktır” dedi.

Mersa Otomotiv, Lada ile beraber 2016 yılında 40 yetkili satıcı ve 50 yetkili servisle hizmet vermeyi planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.