Hertz elektrikli parkını küçültüyor 20 bin 2. el EV satışa çıkarıldı

Kiralık araç şirketi Hertz, elindeki 20 bin Tesla elektrikli aracı ikinci elde satışa çıkardı.

Araç kiralama devlerinden Hertz, elindeki 20 bin elektrikli aracı (EV) satıyor. Satışa çıkan modeller Tesla Model 3, Model Y, Model S ve Model X olarak belirginleşiyor. Satışa çıkarılan araçların 17-18 bin dolardan ilana konulması satılmalarına yetti. Araçların satılma nedenleri tamir bakım masraflarının yüksekliği, düşük kiralama talebi, Tesla gibi işlemlerinin çoğu ekrandan yapılan araçlara yönelik multimedya ekran şikayetleri, şarj noktası bulma sıkıntısı olarak sıralanıyor.

Kiralama firması, bu satışın araç filosunu yenilemek için yapıldığını duyurdu. Şirket, 2023 yılında 100.000’den fazla elektrikli araç satın almak için anlaşmalar imzalamıştı. Bu satış, şirketin elektrikli araç filosunu büyütme planının bir parçası sayılıyor.

Hertz’in satışa çıkardığı elektrikli araçlar, kısa sürede satıldı. Şirket, bu satıştan yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde etti. Tüketiciler kullanımı basit, kolay şarj edilebilen elektrikli otomobillere daha sıcak bakıyor.

Bu arada Automotivenews’in yazdığına göre Hertz elektrikli araç parkını üçte bir oranında küçültme kararı aldı. Habere göre şirket, elektrikli araçların yerine içten yanmalı motorlara sahip geleneksel araçlardan almayı düşünüyor. AN’nin yazdığına bakırsak “Elektrikli araçlar nedeniyle araç kiralama şirketinin yaklaşık 245 milyon doları (223 milyon euro) silmek zorunda kalacağı” belirtiliyor.

en uzun menzilli elektrikli otomobiller

2 yıl önce Hertz 100 bin Tesla için imza atmıştı

İki yıl önce Hertz, Tesla ile 100.000 araç satın almak için mega bir anlaşma imzaladı. Plan, Hertz filosundaki her beş araçtan birinin elektrikli olmasıydı. Aradan iki yıl geçmeden geçtiğimiz sonbaharda Hertz’in patronu Stephen Scherr, elektrikli otomobil sayısını azaltacağını açıklamıştı. Bugüne kadar BEV’lerin payı yüzde 11 civarındaydı. Bunların yaklaşık yüzde 80’i Tesla araçlarıydı. 

Sixt de yeni Tesla istemiyor

Kiralama şirketleri araç şirketleri için önemli bir hacim ifade ediyor. Kiralama şirketleri için elektrikli araçların karlı bir iş modeli olmadığı öne sürülüyor. Tesla için kötü haber anlamına gelen bu karar, sektörde bir trend oluşturmaya başlıyor.
Elektrikli araçlar kiralama şirketleri için pahalı oyuncaklar oldu. Fiyatları çok pahalı, kullanımı zor ve çok yüksek risk taşıyorlar.
Hertz’in rakibi Sixt de kesinti yapıyor: kiralama şirketi filosuna yeni Tesla eklemek istemiyor. Şirket ayrıca abonelik filosundaki Tesla araçlarının sayısını da azaltıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.