Moda olmaya başladı: Elektrikli bisiklet girişimine para yağdı

Her ne kadar Türkiye’de bir ulaşım argümanı olmaktan çok şimdilik spor amaçlı olarak öne çıksa da; bisikletler özellikle Avrupa’da şehir içi ulaşımın en kolay ve en uygun seçeneklerinden biri. Son yıllarda artan teknoloji ile bugün birçok elektrikli bisiklet modeli satışa sunuluyor. Böylece sportif kaslara sahip olmadan da uzun süreli bisiklet kullanmanız mümkün olabiliyor. Bu pazarın en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Belçika’da -ki satılan her 100 bisikletin neredeyse yarısı elektrikli- bir girişim fonu; 10 milyon dolarlık bir yatırımla elektrikli bisikleti çok daha yaygın hale getirmeye hazırlanıyor.

2017 yılında Brüksel’de kurulan Cowboy isimli girişim şirketi, 10 milyon dolarlık yeni bir yatırımla projelerini genişletiyor. Index Ventures and Hardware Club gibi fonların yer aldığı yeni girişim desteğinde şirketin kuruluş misyonu korunurken yeni nesil elektrikli bisiklet üzerine odaklanılacak.

Elektrikli bisikleti cazip kılacağız

Elektrikli bisikletlerin klasik bisikletlerin hantal, ağır yapısının dezavantajlarından ayrıştırılması; özellikle tasarım konusunda ortaya konulacak fikirlerle oluşturulacak. Uygun fiyat ve yüksek teknoloji ile geliştirilmesi gereken  elektrikli bisikletlerin mobil uygulamalarla iletişime açık akıllı bir ürün olması üzerinde duruluyor.

Şirket kurucu ortağı ve CEO’su Adrien Roose, elektrikli bisikletlerin pratik ve temel bir ulaşım aracı olduğunu insanlara anlatmak istediklerini ve tasarımın bu konuda öznemli bir figür olacağını belirtiyor. Roose, elektrikli bisiklet konusunda tüketicinin isteksizlğinin üç ana sebebine odaklandıklarını; yüksek maliyet, zayıf tasarım ve yedek parça konularında geliştirmelere ihtiyaç olduğunu dile getiriyor. Cowboy şirketi olarak bu sorunları çözdüklerini gelecek yıl Avrupa’da bu alanda öne çıkmaya başlayacaklarını ifade ediyor. Şirket 21 milyon elektrikli bisiklet bulunan Avrupa’da Belçika’nın yanısıra Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde hızlı büyüme potansiyeli görüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.