En çok tercih edilen Mazda modelleri kırmızı renk oldu

Otomobil tarihinin önemli isimlerinden Enzo Ferrari’nin; “Bir çocuğa araba çizmesini söyleyin, çizdiği araba kesinlikle kırmızı olacaktır” sözü günümüzde geçerliliğini korumaya devam ediyor. 102 yıllık marka tarihinin geleneklerinden kopmayarak üretilen kırmızı renkli Mazda’lar tüketicinin öncelikli tercihi oluyor. 60’lı yılların spor otomobillerinde gücün ve tutkunun imzası olarak nitelendirilen kırmızı rengi, Mazda modelleri için en çok tercih edilen karoseri rengi olmayı sürdürüyor.

Japon otomobil üreticisi Mazda’nın ilk seri üretim otomobili olan R360 Coupe ve sonrasında sunulan 100’den fazla kırmızı renk tonu; hatchbackten SUV modellere kadar gündelik araçlarda kendine yer bularak popülerliğini koruyor.

Beyaz ve gri şirket otomobillerinin karşısında halen cesur ve radikal bir renk olmayı başaran kırmızı; 2020 yılında Almanya’da satılan tüm otomobillerin sadece yüzde 6,7’sinde, satılan tüm Mazda modellerinin yüzde 27,1’sinde ve tüm markalar arasında en yüksek oranda seçildi.

Mazda, Kodo tasarım diliyle otomotive yenilikçi bir kırmızı renk kazandırdı

Kırmızı, doksanlı yıllarda ülkemizde satılan Mazda modellerinde de oldukça popülerdi, Mazda 323, Mazda 626, Mazda MX-5 ve Mazda RX-7’ler kırmızı renkleriyle halen Türkiye sokaklarını süslemeye devam ediyor. Takvimler 2012 yılını gösterdiğindeyse, kırmızıda Kodo tasarım diliyle birlikte yeni bir sayfa açılmış oldu. Hareketsiz bir nesnede akışkanlığın ve dinamizmin hareket kazandırmasını hedefleyen Kodo felsefesinde, tasarımı mükemmel şekilde tanımlayan, doygun ve çarpıcı bir rengin temelleri atıldı: Kristal Ateş Kırmızısı.

O günlerde Mazda geleneklerine uygun şekilde Keiichi Okamoto ve ekibi, yine de tatmin olmamıştı. Dünyanın en güzel kırmızı tonunu yakalama iddiasıyla yola çıkan Okamoto, ışığın vurduğu yerde parlak, gölgede ise koyu ve zengin görünen, neredeyse yarı saydam yapıya sahip bir renk derinliğini istiyordu. Okamoto; “Yakutun ya da kırmızı bir camın yarı saydamlığına ve derinliğine sahip özel bir renk hayal ediyorum.” dedi ve ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği yoğun çalışmaların sonucunda 2017 yılında Mazda, markanın en özel rengi olan “Kristal Ateş Kırmızı”nı duyurdu.

Kristal Ateş Kırmızısı boyaması için otomobiller üç farklı aşamadan geçiyor

Yeni modelleri ve çarpıcı kırmızı karoser rengi için Mazda, radikal bir üretim ve boyama tekniğini de otomotive kazandırmış oldu. İlk boyama tabakasında biri yüksek düzeyde yansıtıcı özellikli, diğeri ise ışık emici olmak üzere iki farklı türde alüminyum pul kullanılıyor. Bu pulların dağılımı ise boyama sürecinde homojen şekilde dağıtılmak üzere, ideal ışık ve gölge dağılımı için titizlikle kontrol ediliyor.

İkinci aşamada boya üzerine geçilen yarı saydam katmanda, derinliği artıran yüksek kroma pigmentleri kullanılırken; son aşamada kullanılan şeffaf üst katman boyaya ekstra parlaklık katarken çevresel etkilere karşı da koruyor.

Sonuçta ortaya çıkan Kristal Ateş Kırmızısı, geleneksel renkten yüzde 20 daha fazla doygunluğa ve yüzde 50 daha fazla derinliğe kavuşuyor. Kırmızının özüne odaklanan bu teknikle, magma vurguları, derinlik ve koyu gölgeler için hiçbir şekilde ilave turuncu ve mavi pigmentlere yer verilmiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.