En ucuz Golf nerede? Otomobilde en ucuz ve en pahalı ülkeler

Türkiye’de alım gücü ile otomobil fiyatları arasındaki fark çok açıldı. Kredi koşullarının ağırlaşması, dövizdeki yükseliş, enflasyondaki artış, yüksek vergiler, akaryakıt fiyatları derken, otomobil sahibi olmanın çok güçleştiği bir sürece girildi. Yeni bir araç sahibi olmanın yükleri arasında kasko ve motorlu taşıt sigortası gibi ek yüklerin ağırlığı da arttı. Peki dünyada durum ne, hangi ülkede otomobil almak daha “kolay”? Türkiye yerine Singapur’da veya Kanada’da olsaydık ne olacaktı? Otomobilde en ucuz ülkeler ile en pahalı istesine göz atalım. Markaların en pahalı otomobillerine göz atmak isterseniz, bu linke bakabilirsiniz.

Confused internet sitesinin araştırmasına göre dünyada en ucuz SUV tarzı araç alınacak ülke Kanada; En pahalı ülke ise Singapur.

Confused.com tarafından yapılan çalışma elektrikli araç olarak Tesla Model 3, SUV olarak Toyota RAV4, hatchback olarak Volkswagen Golf ve spor otomobil olarak da Ford Mustang modellerini baz alıyor.

Çalışmaya göre en ucuza Tesla marka Model 3 elektrikli araç alınacak ülke Uzakdoğudan Macao. En pahalı elektrikli araç alınacak ülke ise yine Singapur. Bu alandaki ikinci en pahalı ülkenin bir zamanlar elektrikli araç pili üretme konusunda pek çok projeye ev sahipliği yapan İsrail olması da ilginç.

Türkiye henüz bu sıralamalarda ilk 10 içine girmiş değil. Yani orta halliyiz veya euro bazında dampingli fiyatlarla satış yapılıyor.

Gelelim otomobilde en ucuz ülkeler listesine:

Listeye dünyada en ucuz fiyata alınacak Volkswagen Golf hatchback ile başlayalım.

Hatchback otomobil satın almak için en ucuz ülkeler:

Araştırmaya göre hatchback satın almak için en ucuz ülke Amerika Birleşik Devletleri. Bu ülkede, yepyeni bir Volkswagen Golf satın alındığında size maliyeti 23.195 dolar olacak.

Volkswagen Golf, dünyanın en yaygın hatchback’lerinden biri ve 1974’ten bu yana dünya çapında 35 milyondan fazla satıldığı tahmin ediliyor.  ABD’de araç sahipliği çok yüksek; bu nedenle yüksek rekabet, üreticilerin burada fiyatlarını düşük tutmalarının nedeni olabilir.

Avrupa’nın en çok satan modeli olan bu otomobile Polonya’da da dolar bazında ABD’deki fiyata yakın bir rakamla ulaşabiliyorsunuz. Üçüncü en ucuz Golf etiketi 24.166 dolarla Slovakya’da. Eğer bir Bratislavalı iseniz yepyeni bir Golf satın almak için 21.290 avro maliyeti üstlenmeniz yetiyor.

Türkiye’de baz model bir Golf sahibi olmanın bedeli 15 Şubat 2022 tarihindeki fiyat listesine göre 398 bin 900 TL. Güncel döviz kurlarına çevrildiğinde 29 bin dolar ve 26 bin euro fiyatı olan baz model Golf ile Türkiye, en ucuz hb alınabilecek ülkeler arasında orta sıralarda yer alıyor. Ancak üst donanımlı bir Golf sahibi olmak ise yaklaşık 50 bin dolara mal oluyor. Fiyata etkisini açıkça gösteren vergi sistemi, Türkiye’yi en pahalı hatchback alınabilecek ülkeler arasına da sokuyor.

En ucuz Volkswagen Golf hangi ülkede satılıyor?

VW Golf veya benzeri bir otomobil alınmayacak 10 ülke

Dünyada otomobil fiyatları arasında deli farklar olduğunu gösteren bir tablo. ABD’de veya Polonya’da 23 bin dolarlık VW Golf, Singapur’da tam 182.900 Singapur doları. Bu rakam da yaklaşık 135 bin ABD dolarına denk geliyor. Yani Singapur’da bir Golf alana kadar Polonya’da 6 adete yakın Golf alarak, filo kurabilirsiniz. Bu bir hatchback için çılgın bir fiyat gibi görünse de, Singapur’daki arabalar, yoldaki araç sayısını sınırlamak amacıyla ağır vergilere ve ücretlere tabidir. Örneğin, Ek Kayıt Ücreti (ARF), potansiyel olarak başlangıç ​​taban fiyatını yüzde 180’e kadar artırıyor. Türkiye’deki ÖTV (Özel Tüketim Vergisi’ni hatırlatıyor)

Golf modelinin en pahalı olduğu ülkeler sıralamasında Danimarka ikinci sırada. Güney Afrika ise üçüncü sırada.

En pahalı Volkswagen Golf hangi ülkede satılıyor?

En ucuz Toyota RAV 4 hangi ülkede

Gelelim yükselen satış grafiğiyle göze çarpan SUV araç satın almaya. Dünyada Toyota RAV 4 gibi bir SUV aracı satın almak için en gözde ülke Kanada. Yaklaşık 23 bin ABD dolarına denk gelen bir rakamla Kanada’da Toyota RAV4 SUV modelin sahibi olabiliyorsunuz.

En ucuz ve en pahalı SUV alınacak ülkeler: Otomobil alınacak en ucuz ve pahalı ülkeler

Daha sonra Toyota’nın anavatanında yeni Japonya’da yaklaşık 1000 dolar farkla bu aracı satın alabilirsiniz. Japonya fiyatı 23.900 dolar.

En ucuz Toyota RAV 4 hangi ülkede satılıyor?

En pahalı SUV hangi ülkede:

Toyota RAV 4 için en yüksek bedeli ise yine Singapurlular ödüyor. Bu ülkeyi Norveçliler izliyor. Osloda oturan bir Norveçli Toyota RAV 4 için yaklaşık 56 bin dolar ödemek durumunda. Singapur’u küçük ülke yüksek vergiler pahalı hale getirirken, Norveç’i elektrikli araçlara yönelik teşvikler ve içten yanmalı motorlara sahip SUV’lara yönelik yüksek vergiler bu listede tutuyor.

Araştırmada yer almayan Türkiye’de ise Toyota RAV4’ün 15 Şubat 2022 yerel fiyatı 1 milyon 489 bin 700 TL. Dolar bazında 110 bine yaklaşan model, euro olarak bakıldığında 96 bin civarında bir fiyat etiketine sahip. Bu fiyatlarla Türkiye listeye alınmış olsaydı Singapur’un hemen arkasında yer alıyor olacaktı.

En pahalı Toyota RAV 4 hangi ülkede satılıyor?

En ucuz elektrikli araç alınacak ülkeler

Tüm dünyada hızlı satışları artan ve 5-10 yıl içinde dünyayı kaplayacak elektrikli araç satın almanın en hesaplı ülkesi Macau. Yaklaşık 40 bin dolara Tesla Model 3 satın alınabiliyor. Onu Çin izliyor. Çin’de yerli üretim Model 3 fiyatı yaklaşık 41 bin dolara denk geliyor. Üçüncü sırada ise Romanya var. Romanya’da Tesla Model 3 için 41.814 dolar ödemek gerekiyor.

En ucuz Tesla Model 3 hangi ülkede satılıyor?

En pahalı elektrikli araç hangi ülkede?

Yine listenin üst sırasında Singapur var. İkincilik ise İsrail’de. Ama ondan sonra Avrupa ülkeleri sıralanıyor diyebiliriz. İsveç, Çekya, Danimarka, Lüksemburg diye gidiyor.

En pahalı Tesla Model 3 hangi ülkede satılıyor?

Dünyada en ucuz spor otomobil hangi ülkede satılıyor?

Peki siz çok satan Golf veya RAV 4 gibi geleneksel bir model veya elektrikli araç istemiyorsanız. Biraz bütçeniz de iyi ve isim yapmış bir spor otomobil satın alacaksınız… Ford Mustang uygun mu size?

Hangi ülkeden alım yapmalısınız bakalım: Mustang için en hesaplı fiyatı Kanada’da bulabiliyorsunuz. Daha sonra ABD ve ardından Avustralya’da 30 bin doların altında bir bedel ödeyerek, Ford Mustang sahibi olabilirsiniz.

Güney Kore, Bosna Hersek gibi lükeler de bu otomobili satın almak için uygun ülkeler listesinde üst sıralarda.

En pahalı Mustang ise Kamboçya, Norveç ve Danimarka sıralamasıyla satılıyor. Tabii listenin başında aslında yine Singapur var ama artık orada Mustang satın alınamayacak kadar pahalı olduğu için listeye dahil edilmiyor.

İlginç bir Otomobil alınacak en ucuz ve en pahalı ülkeler listesi olduğuna inanıyoruz. Siz bu içeriği nasıl bulduğunuzu, yorumlara ekleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.