Ferrari mi Tesla mı?

VW-Golf-GTI

Otomotiv pazarına elektrikli otomobil modelleriyle giriş yapan Tesla, yeni bataryasıyla hem menzil sorununu çözdü, hem de modellerinin süratini artırdı.

Son geliştirilen ve ekstra 10 bin dolar farkla satılacak olan 100 kWh’lik batarya ile Model S, 0’dan 96 kilometre hıza yalnızca 2,5 saniyede ulaşabiliyor

Model, yeni bataryası sayesinde tam şarjla Amerika Birleşik Devletleri standartlarına göre 507 kilometre, Avrupa Birliği standartlarına göre ise 613 kilometre menzile sahipmiş.

Yeni geliştirilen batarya sayesinde Model S’in dünyadaki 483 kilometrenin üzerinde menzile sahip olan ilk elektrikli araç olduğu söyleniyor.

Bu arada dünyada 96 kilometre hıza 2,5 saniyede çıkan araçların yaklaşık 1 milyon dolarlık fiyat etiketine sahip LeFerrari ve Porsche 918 Sypder modelleri olduğu hatırlatalım.

Model S’in yanında Model X SUV’da da kullanılacak olan yeni batarya sayesinde araç 0-96 km hızlanmasını 2,9 saniyede tamamlayacak. Aracın menzili ise ABD standartlarına göre 465 km, AB standartlarına göre 542 km olacak.

Model S, Amerika’da 70 bin dolardan alıcı buluyor. Model X’in etiket fiyatı ise 80 bin dolar.

Önceki İçerikFord’dan 3 şehir, 3 bayi, 5 model
Sonraki İçerikYeni Skoda Kodiaq’ın içi
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz