Fiat Direktörü Aytaç: ‘100 bin araç daha olsa satılırdı’

Tofaş tarafından 23 yıl Bursa’da üretilen Fiat Doblo yoluna üretim yerini değiştirerek devam ediyor. Türkiye’de yüzbinlerce adet üretilen, 23 yılda 25 milyar dolar civarında ihracat geliri getiren, Bursa’da binlerce insana iş kapısı olan Doblo, artık ithal edilmeye başladı. Yeni Doblo’nun Türkiye lansmanı ve ilk test sürüşleri yapıldı.

Lansmanda Fiat Türkiye Marka Direktörü ve Fiat Türkiye yönetimi ile de buluştuk. Fiat Türkiye Marka Direktörü Altan Aytaç, yıllık hedeflerini de içeren sorularımızı yanıtladı.

100 bin araç daha olsa satılırdı

Aytaç, yılın ilk 5 ayındaki oto satış performansına bakıldığında 100 bin adet araç daha olsa satılırdı dedi. Yılın ilk 5 ayında otomotiv pazarının yüksek seyrettiğini ve aylık rekorlar geldiğini hatırlatan Aytaç, “BU yüksek talep ortamında 100 bin araç daha bulunsa tereddütsüz satılırdı. Piyasada yatırımcı talebi yüksek. Yatırımcı ve kullanıcı dağılımı takibi yapmıyoruz ama alıcılarını al-satçılar olmaması için yüksek kontroller sağlıyoruz bilgisini verdi. “Herşeye rağmen kontroller aşılabiliyor ve araçlar kullanıcıların dışındaki isimlere ulaşabiliyor. Bunu azaltacak çalışmalar sürüyor” dedi.

2023’de 10 bin yeni Doblo geliyor

Bu yıl sonuna kadar 10 bin adetlik satış hedeflediklerini ve buna uygun araç temini için anlaştıklarını söyledi. Doblo’nun 23 yıl boyunca Türkiye’de 2.3 milyon adet üretildiğini ve bunun 550 bin adetinin Türkiye’den müşterilerle buluştuğunu hatırlattı. 40’ın üzerinde ülkele ihraç edilen Doblo, artık Türkiye’ye de İspanya ve Portekiz’deki Stellantis fabrikalarından gelecek.

2024 yılı için bir rakam belirlemediklerini ama zaten Doblo modelinin yıllık 23-25 bin adetlerde satışı bulunduğunu ve bu rakamı yine yakalayacaklarını dile getirdi.

Aytaç’a yeni Doblo’nun da dahil olduğu Stellantis hafif ticari araç ailesinde Doblo’nun nasıl farklılaşacağını da sorduk. Bir nevi “niye Doblo alalım da diğer ikiz kardeşlerini almayalım” sorusunu yönelttik?

Aytaç, marka gücü, bayi ve servis ağlarındaki yaygınlık olduğunu ifade etti.

Fiat Türkiye Marka Direktörü Altan Aytaç ve Pazarlama Müdürü Burak Çelik
Fiat Türkiye Marka Direktörü Altan Aytaç ve Pazarlama Müdürü Burak Çelik, yeni Doblo tanıtımında soruları cevapladı.

Fiat Profesyonel için taze güç yeni Doblo olacak

Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat Professional faliyetlerinden ve satışlarından söz etti: “Geçtiğimiz yıl 49 bin adet satış gerçekleştirdik ve hafif ticari araç pazarından yüzde 26 pay aldık. Doblo ve Fiorino’nun başarılı performansları sürdü. Geçen yıl aralık ayında orta ticari araç segmentine Fiat Scudo ve Ulysse ile yeniden ve güçlü giriş yaptık.

Sözlerine 2023 Türkiye Toplam Otomotiv Pazarı’nın ilk 5 ayını değerlendirerek devam eden Altan Aytaç, “2023 yılının ilk 5 ayında, toplam pazarın 445 bin adet gerçekleştiğini ve FIAT’ın  85.249 adet ile  toplam pazardan yüzde 19,2 pazar pay aldığını söyledi.

Aytaç ayrıca markanın 59.465 binek otomobil satışı ve  yüzde 17,5 pazar payına ulaştığına değindi. FIAT Professional markasının ise 25.784 adetlik satış ile pazarda yüzde 24,6’lık pay sahibi olduğunu sözlerine ekledi.

Yeni Fiat Doblo 1.5 dizel otomatikle geldi, e-Doblo yolda

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.