Filo kiralama şirketleri 40 milyara 69 bin araç satın aldı

Araç kiralama şirketlerinin çoğunu çatısı altında toplayan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği(TOKKDER), 2022 yılı kiralık araç sonuçlarını açıkladı. Buna göre kiralık araç sektörü 2022 yılında 69.150 yeni araç satın alabildi. Filo kiralama şirketleri bu araçlar için 36 milyar 900 milyon TL’lik ödeme yaptı. BU satın almalarla birlikte filo kiralama parkındaki araç sayısı 245 bin adete yükseldi.
Operasyonel araç kiralama sektörünün filolarındaki hafif ticari araçların oranı yüzde 6,7’ye, elektrikli ve hibrit araçların payının ise yüzde 8,2’ye yükseldi.

Filo şirketlerinin temin ettiği araçlar içinde markaların dağılımı ise şöyle gerçekleşti:

  • Renault yüzde 20,7
  • Fiat yüzde 15,0
  • Toyota yüzde 10,7
  • Volkswagen ve Ford ise yüzde 10,4 ile öne çıkan markalar oldu.

Filo kiralama araç sayısı

Hafif ticarilerle yükseliyor

Hafif ticari araçların kiralanabilmesine yönelik yasal düzenlemenin sektöre etkisi görüldü. 2018 yılı sonunda operasyonel araç kiralama şirketlerinin filolarındaki payı yüzde 2,9 olan hafif ticari araçların payı ise 2022 yılı sonunda yüzde 6,7’ye yükseldi.
Ayrıca sektörün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payının
artışı yaşanan dönüşümün sektöre yansıdığının göstergesi. Buna göre, sektörün araç parkının büyük bölümünü yüzde 55,7 ile dizel yakıtlı araçlar oluşturmayı sürdürürken, benzinli araçların payı yüzde 36,1’e, hibrit ve elektrikli araçların payı ise 8,2’ye çıktı.
Önceki İçerikHonda, motosiklet satışlarında zirveyi bırakmadı
Sonraki İçerikToyota’nın ilk şarj edilebilir hibrit C-HR’ı Türkiye’de üretilecek
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz