Toyota’nın ilk şarj edilebilir hibrit C-HR’ı Türkiye’de üretilecek

Dünyada elektrikli ve hibrit araç çağı hızla ilerliyor. Türkiye’de de bir çok şirketin başlattığı hibrit ve elektrikli araç üretimine şimdi de Toyota şarj edilebilir hibrit motor seçeneği ile gelecek yeni C-HR modeliyle katılıyor. Toyota dünyasının ilk şarj edilebilir hibrit aracı şirketin Sakarya fabrikasında üretilecek. Ayrıca Sakarya’da markanını Avrupa’daki ilk batarya üretim hattı da yıllık 75 bin adetlik kapasite ile kurulacak.

Yeni C-HR üretimi için gerçekleşen 317 milyon Euro’luk yatırım ile şirketin toplam yatırım tutarı da 2,3 milyar Euro’ya ulaşacak.

İkinci nesil yeni C-HR, hibrit ve şarj edilebilir versiyonlardan oluşacak. Toyota’nın Avrupa’da 2025 yılına kadar 1,5 milyon adet otomobil satış hedefine C-HR’ın önemli katkıda bulunması bekleniyor.

Toyota’nın Avrupa’daki ilk batarya üretim hattı Sakarya’da kuruluyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’daki üretim tesislerinde şarj edilebilir hibrit otomobil üretmenin yanı sıra batarya üretim hattı da kurulacak. Batarya üretim hattı, yıllık 75 bin adet batarya kapasitesi ile üretimi destekleyecek olup, alanında uzman 60 çalışan ek olarak istihdam edilecek.

Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022 yılında 220 bin araç üretti ve bunların 185 binini 150’den fazla ülkeye ihraç etti.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bugüne kadar 3 milyon adetten fazla üretim ve ortalama %85 oranında ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı konumundaki şirketin üretim ve ihracat operasyonları Sakarya’daki tesislerinde 5500 çalışanı ile haftanın 6 günü 3 vardiya devam ediyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.