Ford elektrikli Transit modelinin kontağını Külliye’de çevirdi

16 Mart 2021 itibariyle Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Geleceğe Vizyon toplantısı gerçekleşiyor. Toplantıda Ford Otosan Başkanı Ali Koç ve Bilim Teknoloji Sanayi Bakanı Mustafa Varank’tan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor. Erdoğan, 10 yıl sürecek 2 milyar avroluk yatırım sonrasında Ford Otosan’da çalışan sayısının 15 bin kişiye ulaşacağını; ihracatının ise 5.9 milyar dolardan 13 milyar dolara çıkacağını söyledi.

Ford Otosan 3 yıl içinde Gölcük’te elektrikli Ford Transit modelini ve Volkswagen Transporter modelini üretecek.

Bugün açıklanan 1,4 milyar Avro tutarındaki proje fazı ile Ford Otosan’ın 1 tonluk orta ticari araç kapasitesinin 405 bin adede yükselmesi planlanıyor.

Ford Avrupa’nın Türkiye’de üretilecek dizel, benzinli ve elektrikli Ford modellerinin tamamını alacağını açıklayan Erdoğan, “Bu alıma garanti verdiler” dedi.

Ford Otosan’ın Gölcük tesislerindeki yatırımla halen 440 bin adet araç üretim kapasitesi 650 bin araca çıkacak. Tesiste Ford için olduğu kadar Volkswagen için de 1 tonluk Transporter ticari araç modelleri üretilecek.

Tesiste üretilecek batarya sayısı yıllık 130 bin adeti bulacak.

Ford Otosan yeni yatırımı için 20,5 milyar TL’lik yatırım teşviki almıştı. Bu destek proje bazlı yatırım kabul edilmiş ve her tür devlet desteğini arkasına almıştı.

 Ford Otosan, Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim üssü olan Kocaeli Fabrikalarında gerçekleştirmeyi öngördüğü 2 milyar euroluk (20,5 milyar TL) yeni yatırımının en önemli fazını duyurdu.

Ford OTosan Külliyede imzayı attı

Ford Otosan’ın elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerini hayata geçireceği, önümüzdeki 10 yılı kapsayan yatırımın vizyonu

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,
 • Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,
 • Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Başkanı Ali Y. Koç,
 • Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley,
 • Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu,
 • Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen,
 • Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve
 • Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Dave Johnston katılımları ile gerçekleştirilen toplantıda açıklandı.

Ford’un ‘Yeni Nesil Transit Custom’ ailesinin dizel ve şarj edilebilir, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) versiyonları ile tam elektrikli versiyonu 2023 yılı ortası itibarıyla kademeli olarak seri üretime hazır hale gelecek.

Ayrıca, Ford ve Volkswagen’in stratejik ortaklığı kapsamında da yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli Ford Otosan tarafından Türkiye’de üretilecek.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç ise, “Özellikle belirtmek isterim ki; pandeminin yarattığı belirsizlik ortamında ve herkesin yatırımdan uzak durduğu bir dönemde, tarihimizin en büyük otomotiv yatırımını yapıyor olmak Topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancının en büyük ispatıdır. Bu yatırımla, Kocaeli Fabrikalarımız Türkiye’nin – bataryası dahil – ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek. 10 yıl sürecek bu yatırımı ileriye dönük stratejik bir hamle olarak görüyoruz. Ortaya çıkacak büyük katma değerin yanı sıra, oluşturulacak ekosistemle de Memleketimizin otomotivdeki rekabet gücünün önemli ölçüde artmasına hizmet edeceğiz” dedi.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.