Ford Puma 2020 Türkiye’ye geldi, işte fiyatı ve özellikleri

Ford, otomobil severlerin artan ilgisine yanıt verebilmek için SUV ve crossover modelleriyle ürün yelpazesini zenginleştirmeye devam ediyor. Ford’un Romanya tesislerinde üretilen yeni Ford Puma 2020, Türkiye’deki bayilerde yerini aldı.

Ford tasarımcıları Puma çizgilerinde her ne kadar Fiesta’yı andıran hatlardan çok uzağa gitmemişlerse de kendine özgü eğimli bir tavan hattına yönelmişler. Aslında Fiesta SUV olarak B SUV segmentine yeni oyuncu olarak konumlandı. Önden arkaya doğru yükselen ve arkaya doğru genişleyen omuz çizgisi, araca dinamik ve güçlü bir görünüm katmayı amaçlıyor.

Yeni Ford Puma 2020 modelinin düzgün ve akıcı hatları, tampon çizgilerini tamamlıyor. Yatay forma sahip iki parçalı stop lambası, arka görünümün geniş görünmesine yardımcı oluyor.

Yeni otomobil yan gövde boyunca uzanan akıcı hatlar, ile alt gövdede ön ve arka lastikler sayesinde daha dinamik ve canlı bir görüntü veriyor. LED sis aydınlatmalar gibi şık detaylar dış tasarımı tamamlıyor. Yukarıya konumlandırılmış farlarla birlikte alışık olunmayan özgün bir görünüm ortaya çıkıyor.

Yeni Ford Puma 2020 modeli, Style ve ST-Line olmak üzere iki farklı donanım paketiyle yola çıktı. ST-Line body kiti, 18’’ inç alaşım jantlar ve LED sis farları gibi detaylara sahip. Yukarıda konumlandırılan sıra dışı LED farlarla birlikte kendine has bir görünüm sergiliyor.

ST-Line ön ızgara, mat siyah tasarım unsurlarının yanı sıra, sis farı çerçevesi gibi parlak süslemelere de sahip. Ve daha büyük bir tavan spoyleri ile sportif görünümü tamamlanıyor. İç mekânda ise alt kenarı düz direksiyon, kırmızı dikiş detaylı parçalı deri koltuklar kullanılmış. Alaşım pedallar ve alüminyum detaya sahip vites topuzu sportif bir tasarımın yolunu açmak istiyor.

Donanıma bağlı olarak satın alanibelecek sökülebilir ve yıkanabilir ön ve arka koltuk kılıfları da kabin içini temiz tutmayı kolaylaştıracak. Ön koltuklarda daha fazla konfor için bel desteği var. Artan aks mesafesi, araç yüksekliği ve ince sırtlıklı ön koltuk tasarımı yeni otomobilin içindeki yaşam alanının da artmasına olanak tanıyor.

Puma’da yenilikçi bagaj çözümünün de aralarında bulunduğu son derece fonksiyonel ve kullanışlı yapısal özellikler var. Yüksek sürüşlü SUV modellerin bagaj hacmine sahip olan Puma, bagaj zeminindeki parçanın kaldırılmasıyla toplamda 456 litre hacim sunuyor.

Bakın bu özellik çok enteresan. Özellikle görmek gerekir. Belki de bagajı yıkayabileceksiniz. Puma’nın bagaj bölgesine kolay temizlik amacıyla su gideri yerleştirilmiş. Ayrıca arka koltuklar kapandığında 80 litrelik bir ek bagaj alanı da elde edilebiliyor.

Yeni Ford Puma 2020; 5 farklı sürüş modu ve benzinli motora eşlik eden 7 ileri otomatik şanzıman gibi özelliklere sahip. Ayrıca Ford’un yeni yarı-hibrit motorunu kullanan ilk model. Puma’nın 1,0 litre EcoBoost benzinli motorunda 11,5 kW gücünde kayışla bağlantılı entegre bir marş/jeneratörü (BISG) devreye giriyor.

BISG, geleneksel alternatörün yerini alarak, fren anında oluşan ve boşa giden enerjiyi motora geri çeviriyor. Çevirilen enerji, hava soğutmalı 48 voltluk lityum-iyon bataryayı şarj etmek için kullanılıyor.

BISG, depolanan enerjiyi kullanarak 3 silindirli benzinli motoru normal sürüş ve hızlanma anında ilave tork ile desteklemek için devreye de giriyor. Alt devirlerde yüzde 50 daha fazla tork sunabilen yarı hibrit sistem böylece daha akıcı bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

Ford Puma’da, aktif cruise control, otomatik acil durum, yaya uyarı sistemi ve şerit takip sistemi gibi teknolojiler görev alıyor. Bunlar gibi sürüş yardımcısı güvenlik teknolojileri standart. Puma’nın içerisine limitli otonom sistemi olan CoPilot360 yerleştirilmiş. Geniş açılı arka kamera 180 derecelik bir görüntü sağlıyor.

Artık neredeyse her otomobilde yer alan olan Apple CarPlay ve Android Auto sistemleri de yeni Ford Puma 2020 içinde kullanıcılara sunulacak. Aracın tüm sistemleri 8 inçlik bilgi eğlence sisteminden takip edilebiliyor. Bu dokunmatik ekrana ise 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, 10 hoparlörlü stereo ses sistemi eşlik ediyor.

Style donanımda 95 beygir 1.0lt EcoBoost, Benzinli (6 ileri manuel) ve 125 beygir, 7 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen Puma, 6,1 lt/100 km’lik yakıt tüketimi değerlerine sahip. Hem 1.0-litre EcoBoost hem de EcoBoost Hibrit motorlarda endüstride bir ilk olan Ford’un üç silindirli motorda silindir kapatma özelliği bulunuyor.

Ayrıca 5,6 lt/100 km yakıt tüketimine sahip, 6 ileri manuel seçenek ile sunulan ST-Line donanımlı 1.0L EcoBoost Hibrit 155 beygir modeli de tercih edilebiliyor. Yeni Ford Puma fiyatı 192 bin 500 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim satış etiketiyle, Ford yetkili satıcılarında müşterilerini bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.