Mercedes 15 bin çalışanla yolları ayıracak mı?

Koronavirüsün otomotiv sektörüne etkisi ortaya çıkmaya devam ediyor. Mercedes Benz üreticisi Daimler dün yaptığı açıklamada, 15.000’den fazla çalışanın risk altında olduğunu; maliyet kesintileri konusunda tartışmaların sert şekilde devam edeceğini söyledi.

Otomobil endüstrisi, derinleşen sorunlara karşın çözümler aramaya devam ediyor. Fabrikalar ve showroomlar kapandı, sadece AB  kapatan koronavirüs pandemisi tarafından çok etkilendi. Mercedes Benz’in Türkiye’de de otobüs ve kamyon fabrikaları bulunuyor.

Daimler, aslında pandemi öncesi Kasım ayında, elektrikli araçlara yatırım yapma maliyetlerini hesaba katarak; önümüzdeki üç yıl boyunca dünya çapında en az 10.000 çalışanı azaltacağını söylemişti. Daimler yönetim kurulu üyesi Wilfried Porth, 15.000’den fazla işçinin işten çıkarılmasını önlemek için emekli olması gerektiğini söyledi.

Daimler Çalışma Konseyi Pazartesi günü, durumun ciddiyetinin farkında olduğunu açıkladı. Çalışma konseyi, Daimler’in geçmişte bir krizden geçmeyi başardığını bu sefer d durumun farklı olmasını beklemediğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz