Otomotiv fabrikaları üretime ağustos molası verecek

Türkiye ağustos ayına CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ÖTV indirimi yönündeki açıklamasının yarattığı tartışma ile giriyor. Fakat ağustos ayının bir başka konusu ise araç arz sıkıntısına karşın, otomotiv üretim tesislerinde üretimin duracak olması… TOFAŞ ve Ford gibi Türkiye’nin en büyük üreticileri ağustos ayında fabrikalarını bakıma almak üzere şalteri kapatıyorlar.

TOFAŞ VE Ford OTomotiv’den sonra Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye de kapanma açıklaması gönderdi.

Ağustos ayı otomotiv sanayi için geleneksel olarak tatil ayı olarak değerlendiriliyor. Önceki aylardan mümkün olduğunca stok yapan sanayi, ağustos ayını fabrikaların yıllık bakım ve onarımları ile değerlendirirken; çalışanlarını da toplu olarak tatile göndererek geçiriyor.

Türkiye’de Egea, Doblo ve Fiorino modellerini üreten Tofaş, Bursa tesislerinde 8-21 Ağustos tarihleri arasında planlı izin kullanımı; ve planlı bakım – onarım çalışmaları nedeniyle üretim molası vereceğini duyurdu.

TOFAŞ tarafından KAP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Şirketimiz Bursa fabrikasında 08.08.2022 – 21.08.2022 tarihleri arasında planlı izin kullanımı; üretim hatlarında yapılacak planlı bakım-onarım çalışmaları sebebiyle üretime geçici olarak ara verilecektir. Bahse konu dönemde çalışanlarımız yıllık izin hak edişlerini kullanacak olup; fabrikamızda nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.”

Türkiye otomotiv üretimi 2021 1. çeyrek

Ford tatil takvimi

Halen 20 milyar liralık elektrikli araç yatırımı sürecinde olan Ford Otosan da senelik izin kullandırılması nedeniyle fabrikalarında üretime belli tarihler arasında ara verecek. Ford Türkiye fabrikalarındaki tatil takviminin, modellere ayrılmış özel hatlara göre belirlendiği dikkat çekti.KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) açıklamasında Ford tatil takvimi konusunda şu bilgiler verildi:

“Fabrikalarımızda aşağıda belirtilen tarihler arasında üretime ara verilecektir. Bu dönem zarfında fabrikalarımızda periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Yeniköy fabrikamızda ayrıca yeni yatırımlarımız için üretim hatlarımızın hazırlanma çalışmaları gerçekleştirilecektir.”

Gölcük Transit Hattı: 1-15 Ağustos

Gölcük Custom Hattı: 1-12 Ağustos

Yeniköy Fabrikası: 1-25 Ağustos

Eskişehir Fabrikaları: 1-15 Ağustos

Ford ve TOFAŞ üretim molası verirken, Toyota Adapazarı ve Oyak Renault gibi diğer üreticilerin de bi listeye eklenmesi bekleniyor.

Toyota-Türkiye-tatile-çıkıyor

TOYOTA otomotiv Sanayi  de üretime ara verdi

Sakarya’daki fabrikasında ürettiği araçların büyük bir kısmını 150’yi aşkın ülkeye ihraç eden Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye; 1-14 Ağustos tarihleri arasında planlı bakım, onarım ve revizyon çalışmaları nedeniyle üretime kısa süreli ara veriyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2021 yılında Sakarya’daki üretim fabrikasında ürettiği 230 bin aracın 188 binini dünyanın 150’den fazla ülkeye ihraç etti.

3.8 milyar dolarlık ihracat geliriyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından Türkiye’nin 2. büyük ihracatçısı olarak ödüllendirilen şirket; bugüne kadar sergilediği üretim ve ihracat performansını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.