Citroen’in ilk Plug-in hibrit aracı

PCA Grubu, Peugeot markasıyla ve ardından yeni satın aldığı Opel markasıyla SUV sınıfına ağırlığını koyarken, Citroen markasında biraz geri kalmıştı. İşte yeni lansmanını yaptığı C5 AIRCROSS ile bu açığı kapatmak istiyor.

Yeni nesil SUV C5 Aircross, 30 farklı gövde kombinasyonu ile SUV segmentindeki en modüler model olma iddiasında. Aslında bu araç önce kendini nisan ayı ortasında Pekin Otomobil Fuarı’nda göstermişti. Aracın Citroen’in uzun tarihi açısından en önemli yanı plug-in hibrit yani fişli hibrit teknolojisi. Hibrit araçların fişli veya fişsiz sadece elektrikli motor kullanarak 50 km’den öteye geçemediği bir dönemde bu teknoloji, yeterince heyecan yaratmıyor. Çünkü ondan ötesi yine benzinli içten yanmalı motorunu görevi üstlenmesi anlamına geliyor.

Aşağıdaki haberi Çin kaynaklarını dikkate alarak yapmıştık ve orada hibrit motor seçeneği henüz net değildi. Artık netleşti.

C5 Aircross, Çin’den yola çıktı

 

Yeni C5 Aircross SUV’un neleri var?

 • Yeni Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli) süspansiyon sistemi ve Advanced Comfort® koltuklarla donatılan C5 Aircross yeni bir sürüş ortamı vaat ediyor.
 • Ayrı ayrı kaydırılabilen, katlanabilen ve yatırılabilen arka koltuklar sayesinde otomobilin bagaj hacmi 580 litre ile 720 litre arasında değişebiliyor.
 • Aracta, ön camın üstünde yer alan bir kamera ve ön tamponun içindeki radar sensörü sayesinde otonom sürüşe doğru teknolojiler kendine yer bulmuş. Bu teknolojilerle Aktif Güvenlik Freni, Stop&Go özelliğine sahip Adaptif Cruise Control, Şeritte Kalma Asistanı, Park Asistanı, zorlu koşullarda sürücülere destek olan Yokuş İniş Destek Sistemi ve Grip Control’ün de bulunduğu 20 farklı destek sistemi Citroen kullanıcılarının emrine giriyor.
 • C5 Aircross, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleri ve 8 vitesli EAT8 tam otomatik şanzıman ile geliyor.
 • Fransa’daki Rennes-La Janais tesisinde üretilen C5 Aircross, 2018 yılı sonunda satışa çıkacak.
 • 2019 yılının sonunda sunulması planlanan Plug-in Hybrid (PHEV) versiyonu ise Citroën’in ilk Plug-in Hybrid modeli olacak.

Citroën’in yeni SUV’u C5 Aircross 4,50 metrelik uzunluğu, Airbump’ları, 230 mm’lik yerden yüksekliği ve tavan çıtalarıyla fark yaratmak istiyor. C5 Aircross, kişiselleştirilebilir full dijital gösterge paneli, yüksek oturma pozisyonu, merkezi orta konsolu ve kullanılan yumuşak malzemeleriyle iddialı.

12,3 inç TFT dijital gösterge paneli ve 8 inç kapasitif dokunmatik ekranla donatılan C5 Aircross 20 yeni nesil sürücü destek sistemine sahip. C5 Aircross, kablosuz şarj sistemi, ConnectedCAM gibi yeni teknolojiler kullanılmış.

130 ile 180 beygir arasında güç üreten, benzinli ve dizel güç üniteleri yer alıyor.

C5 Aircross, kumaştan Nappa deriye kadar çeşitli koltuk döşeme seçenekleri sunuyor.

 

C5 AIRCROSS ölçüleri

 • Uzunluk: 4.500 mm
 • Genişlik: 1.840 mm
 • Yükseklik: 1.670 mm (tavan çıtalarıyla birlikte)
 • Dingil mesafesi: 2.730 mm
 • Yerden yükseklik: 230 mm
 • Bagaj kapasitesi: Arka koltuklar yerindeyken 580 litre ile 720 litre arasında, arka koltukları katlandıktan sonra tavana kadar 1.630 litre
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.