Hangi elektrikli otomobil ne kadar satıldı?

2023 yılı Ocak Nisan ayı otomobil satış rakamları 253 bin adete ulaştı. Bu rakam içerisinde elektrikli modellerin aldığı pay 5.384 adetle yüzde 2 civarında oldu. Ancak doğrudan tekerleklere elektrikli motor bağlı olduğu ve ruhsatı elektrikli olarak çıkartılan -uzatılmış menzilli otomobil olarak da değerlendirilen- Nissan e-power teknolojili 1.887 adet Qashqai ve 256 adet X-Trail rakamları eklendiğinde (ODMD bu şekilde değerlendiriyor) toplam elektrikli otomobil sayısı 7.527adete çıkıyor, aldığı pay ise yüzde 3’e yükseliyor.

Normal modellerde olduğu gibi elektrikli otomobillerin satışlarında önemli bir kısmı SUV modeller oluşturuyor. Henüz TOGG T10X ve Tesla Model Y satışları bu listede yok, Mayıs rakamlarında her iki markayı da görebileceğiz. Güncel durumda Volvo XC 40 Recharge 573 adetle liste başında yer alırken, uzun menzille gelen Skywell ET5 312 adet, MG ise 301 adet satıldı. Seres 3, BMW X modeller, Kona, Mokka 2008 gibi modeller listede yer alan diğer elektrikli otomobillerden bazıları…

Sedanlar hep premium

Listede yer alan elektrikli sedan modellerin nerdeyse tamamı premium otomobillerden oluşuyor. Zirveyi Mercedes EQE ve EQS alırken; tam elektrikli BMW 7, Porsche Taycan, BMW i4, Audi e-tron modelleri arasında sedan sınıfta orta segment tek elektrikli model Citroen C4X oluyor!

HB sınıfta olduğu gibi aynı zamanda tüm saf elektrikli modellerde lider durumda olan Renault Zoe 926 adetlik satış rakamına ulaşmış durumda. HB elektrikli modellerde Corsa 201 adetle Zoe’yi takip ederken Fiat 500C (cabrio) olarak listede kendine yer buluyor. Standart Fiat 500 e modelinin satış rakamı ise 85 adet.

BU HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İSTERSENİZ LİNKE TIKLAYIN!

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.