Karsan, Hollanda’ya sürücüsüz otobüs ihraç edecek

Karsan Otonom e-Atak sürücüsüz elektrikli otobüsü, Rotterdam Hava Limanı yolcu ve çalışanlarını 5 km'lik mesafede taşıyacak.

Otomotivde yeni dönemin önemli odak noktalarının elektrikli ve otonom (sürücüsüz) araçlar olacağı belli oldu. elektrikli araç pazarı Türkiye’de ve dünyada büyümeye başladı. Buna karşın otonom yani sürücüsüz araçlar konusunda yeterince yaygılaşma söz konusu olamadı. Bu alanda çalışmalar yapan Türk otomotiv şirketi Karsan, tam bu noktada önemli bir adım attığını duyurdu.

Toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde çalışmalar yapan Karsan, ADASTEC işbirliği ile geliştirdiği sürücüsüz modeli Otonom e-ATAK aracı ile önemli bir anlaşma imzaladı. Otonom e-Atak Rotterdam Havalimanı’nda toplu ulaşım hizmeti vermek için RET (Rotterdamse Elektrische Tramvay) ve DAM Shuttles ile sözleşme imzaladı.

 

Meijersplein metro istasyonu ile Rotterdam Havalimanı arasında 5 kilometrelik güzargahta yolcu ve çalışanları taşıyacak olan iki adet Otonom e-ATAK, 2024 Kasım ayında RET’e teslim edilecek.

Karsan, bu projeyle dünyada ilk kez havalimanı transferini otonom bir araçla gerçekleştiren marka olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.