Her işe maydanoz

Benim gibi toplu alışveriş illetinden muzdarip olup da, her seferinde kasada araba taksidi gibi –tamam biraz abartıyorum- ödeme yapanların tek tek fiyatların farkına varması biraz zaman alıyor. Bunda nisyan ile malul olan hafızamın da payı var tabii ki… Benim gibiler fiyatların şok etkisine tek tek değil, toplu alışverişle daha da ağır maruz kalıyor zaten.

İhtiyaçtan tek parça alışveriş yaptığım nadir anlardan biri. Kasada uzattığım 5 liralık banknotun üstünü beklerken, kasiyer 1 lira daha isteyince anlık bir şaşkınlık yaşadım. Alım satıma konu olan ürün dört demet maydanoz. Eminim milyonlarca insanın hayatı boyunca rastlaşmasa eksikliğini duymayacağı güzel bir yeşilliğimiz…

O kadar maydanozu ne yapacaksın diye sormayın… Hikaye bu ya, lazım işte.

Son günlerde patates hesabıyla yatıp kalkıyoruz. Ben de izninizle biraz maydanoz hesabı yapacağım.

Bizim ülkemizde otomobil fabrikaları bataklıktan da doğabiliyor, patates tarlasından da… Ama sayın otomotivciler bugünlerde bir maydanoz tarlası üzerinde yatırım yapmayı planlıyorsanız bir daha düşünün derim.

Mesele ‘1 ton maydanoz mu ağırdır, 1 ton otomobil mi’ tarzında güzellik yarışması sorusu değil.

Maydanozlarla otomobiller toplanmaz.

Ama karşılaştırılabilir.

Bir demet maydonoz ortalama 50-55 gram. Fiyatı da, benim aldığım fiyatdan hareket edersek 1.5 TL. Kilogram fiyatı yaklaşık 30 liraya geliyor. Bu fiyat üzerinden 1 ton maydanoz kaç paraya ulaşıyor biliyor musunuz? Tam 30 bin lira. Ağırlığı bir ton kadar olan, B segmentinde giriş seviyesindeki sıfır bir otomobilinin fiyatının 40 bin lira civarında olduğunu düşünürsek…

Maydanoz bu yahu… Maydanoz!…

Balkonda bile yetiştirebilirsiniz. İstihdam yok, vergi yok… Geniş bir saksı, bir iki kilo toprak yeter. Balkonunuz genişce, yatırımınızı uzun soluklu yaptıysanız –mesela yaz sonuna kadar- belki bir tonluk mahsul bile toplayabilirsiniz (!)

Ama ben balkonda otomobil yetiştiremem ki…

Sevgili çok sayın otomotivciler!

Bence yanlış sektöre yatırım yapmışsınız (!)…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.