Hidrojenli oto üretecek Temsa cirosunu dolar olarak 2,5’a katladı

Sabancı Grubu ile Çek PPF ortaklığıyla yoluna devam eden Adanalı Temsa, ihracatta önemli mesafeler katetti. Şirket, Portekizli CaetanoBus ile yeni geliştirdiği hidrojenli otobüsü 2024 sonunda seri üretime almaya hazırlanıyor.

Dünyada 70 ülkede onbinlerce made in Turkey aracıyla ülkemizi temsil eden TEMSA, Sabancı Grubu ile PPF patronluğunda geçen son 3 yıllık finansal performansını açıkladı. Bu dönemde ciroda üç haneli büyüme rakamlarına ulaştığını bildiren Adanalı üretici, gelirlerini TL bazında yüzde 1.090, dolar bazında ise yüzde 252 oranında artırdı. Yıl sonunda hidrojenli otobüsünün seri üretimine başlayacak olan Temsa cirosu TL ve dolar bazında katlanarak büyüdü.

Şirket, 2023 yılında ihracat gelirlerini 2022 sonuna göre yüzde 92 artırarak, 182 milyon dolar seviyesine çıkardı. Temsa, 2023 yılını 9,2 milyar TL’lik toplam gelirle kapatırken, şirketin toplam araç satışları 3.391 adede yükseldi.

 

GELİRLERİN YÜZDE 61’İ YURT DIŞINDAN

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunun TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Son 3 yıla baktığımızda, her yıl üç haneli bir ciro büyümesi yakaladık. Konsolide rakamlarla TL bazında  yüzde 1.090’lık artışla 9,2 milyar TL seviyesine ulaştırdık. Dolar bazında ise ciro artışımız yüzde 252’yi buldu. Bugün itibarıyla ciromuzun yaklaşık yüzde 61’ini uluslararası işlerimizden sağlarken, yüzde 39’unu ise Türkiye operasyonlarımızdan elde ediyoruz. Bu dengeli dağılım sayesinde, bir yandan dünyadaki olası zorluklara karşı bir koruma mekanizmasına sahip olurken, bir yandan da Türkiye ekonomisine döviz kazandırmaya, Türkiye’deki katma değerli ihracat seferberliğine katkıda bulunmayı sürdürüyoruz” dedi.

 

TEMSA, Hidrojenle çalışan otobüs üretiminde de yol aldı.

Amerika ve Avrupa’da hızlı büyüdü

Müşteri odaklı yaklaşımlarının ihracat rakamlarına olumlu şekilde yansıdığını ifade eden Doğancıoğlu, “2023 yılında 182 milyon dolarlık ihracat gelirimizle TEMSA tarihinde de bir ilke imza attık. Öncelikli pazar Kuzey Amerika’da yüzde 36’lık büyüme performansı ortaya koyarken; EMEA bölgesinde yüzde 31; Batı Avrupa’da ise yüzde 78’lik büyüme rakamları yakaladık” ifadelerini kullandı.

 

Yıl sonunda hidrojenli araç üretimine başlayacak

Finansalların yanı sıra TEMSA’nın sıfır emisyonlu araçlarda da stratejik adımlar attıklarının altını çizen Tolga Kaan Doğancıoğlu, bu aracın seri üretim tarihini de açıkladı: “ASELSAN ile birlikte Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünü piyasaya sunan şirket olarak bu kez da Portekiz merkezli CaetanoBus ile Türkiye’nin ilk şehirlerarası hidrojenli otobüsünü bu yılın sonunda seri üretime hazır hale getirmiş olacağız. Bu aracımızla birlikte, bugün 8’i elektrikli 2’si hidrojenli olmak üzere toplam 10 farklı sıfır emisyonlu araç portföyümüzde olacak.” dedi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.