EICMA 2017 açıldı, Honda’nın motosiklet atağı başladı

Avrupa’nın en büyük motosiklet buluşması EICMA 2017 kapılarını açtı. 7 Kasım tarihinde açılan fuarda Honda en yeni motosiklet modelleriyle tam bir show yapıyor. Birbirinden çekici makineler adeta “Bunlar benim garajımda olmalı” halüsinasyonu yaratıyor. En küçüğünden en büyüğüne etkileyici motosikletler Honda’nın önümüzdeki yıl “Avrupa’yı fethinin” de başrolünde olacak. Bence Honda, Avrupa’da otomobille yapamadığını önce motosiklet ile yapacak gibi görünüyor, yani Avrupalı sürücülerin kalbini kazanıp, satın alma listelerinde yukarıla tırmanacak.

İtalya’nın Milano kentindeki Avrupa’nın en büyük gösterisi EICMA 2017 salonlarındaki devasa standı, modelleri, teknolojileri ve markanın pazarlama yaklaşımı buna işaret ediyor.

Yeni makineler mi? Onlar “bir harika dostum.”

Hemen belirteyim, önümüzdeki yılın şubat ayında İstanbul’daki motosiklet fuarına hepsi gelecek. Orada yakından inceleme fırsatı bulabileceksiniz.

Daha fazla bekletmeyeyim ve gelelim EICMA 2017 Honda standındaki modellere…

Honda bu kez en tepeden en alta yepyeni serilerle sahneye çıkmış. Bir yandan Gold Wing gibi zirvedeki bir modelini yeni haliyle yollara çıkardığını ilan ederken, CB serisindeki yenilikleriyle hem 1000R seviyesindeki sürücülere, hem de 125R ile yeni motosiklet sevdalılarına hitap edecek geniş yelpazede ürünlere sahip.

Honda’nın motosikletle başlayan mobilite yolculuğunun yeni dönemecinde yer alan CB1000R da motosiklet meraklıları için bu sınıfta yeni ve iddialı bir lezzet vaat ediyor.

HONDA CB1000R şubatta Türkiye’de…

CB model ailesinin yeni başlayanlar segmentine yönelik yeni modeli ise pek çok motosiklet meraklısını cezbedebilir.

Türkiye motosiklet pazarının zirvesindeki Honda, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen motosiklet fuarı EICMA’da 2018 yılı yeniliklerini sergiledi. Japon marka 2018’de hem arazide hem uzun yolda, daha keyifli yolculuklar için birçok yeni model ve teknolojik yeniliklerini gösterdi.

Honda EICMA’da adeta gövde gösterisi yapıyor. Honda standının kıymetli parçaları arasında şüphesiz en ışıklı olanı, tamamen yenilenen, markanın da amiral gemisi olan GL 1800 Gold Wing.

2018 Honda Gold Wing 1800

Optimize edilmiş boyutlarıyla, bir önceki kuşağa göre yaklaşık 40 kilogram hafifleyen, yeni 6 silindirli motoruyla, gücü, torku ve bağımlılık yapan tarzını daha da geliştiren yeni Gold Wing, motosiklet dünyasının geldiği son noktayı temsil ediyordu. Yeni Gold Wing ve Gold Wing Bagger modellerinde ilk defa kullanılan teknolojiler, tüm motosikletseverlerin hayranlığını kazandıracak türdendi.

2 yıl önceki fuarın en dikkat çekici motosikletlerinden olan CRF 1000L Africa Twin bu yıl yepyeni Adverture Sports modeliyle yeni yolcukların habercisi oldu. 5.4 litre artırılmış ve genişletilmiş yakıt deposu, yükseltilmiş sürüş pozisyonu, artırılmış yerden yüksekliği, ısıtmalı elcikleri, genişletilmiş kaporta ve daha uzun seyahat menzilli süspansiyonu ileCRF 1000L Africa Twin Adverture Sports, Honda standının en fazla ilgi çeken macera motosikletiydi. Menzili 500 km’ye yükselen motosiklete alt tabla da eklenmişti.

Markanın sürüş modları isteğe bağlı olarak Güç, Motor Freni ve Honda Seçilebilir Tork Kontrolünün kombinasyonları ile sunulan ‘naked’ modeli CB 1000R, 15 kW artırılmış gücü ve yükselen tork değerinin yanı sıra 12 kg azalan ağırlığıyla, gerek kent içi gerekse uzun yoldaki iddiasın ortaya koyuyor.

Yüzde 20 ek Gümrük Vergisi’ne rağmen yola devam

Fuarda konuşan Honda Motosiklet’in Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, ‘Temmuz ayı sonu itibarıyla yürürlüğe giren ve Avrupa dışında diğer bölgelerden ithal edilecek tüm motosiklet, aksesuar ve yedek parçada geçerli yüzde 20 ek gümrük vergisinin sektöre yaptığı olumsuz etkiye rağmen yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Honda motosiklet sektörünün lider markasıdır. Türkiye’de sağlıklı bir motosiklet kültürü oluşturmak Honda’nın sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Bu yolda geçen yılda olduğu gibi pazara yenilikler sunmaya devam edeceğiz’ dedi.

Cem Özütok, ‘2013’ten beri her yıl yüzde 3 ile yüzde 7 arasında değişen oranlarda düşerek küçülen motosiklet pazarının 2017 yılını 130 bin adet seviyesinde kapatacaklarını tahmin ettiklerini belirterek,

“Bu da geçen yıla oranla yüzde 10’luk bir daralma demektir. Bu trendin herhangi olumlu bir gelişme olmazsa devam edeceğini ve 2018 yılında da 120 bin seviyesine gerileyeceğini öngörebiliriz” açıklamasını yaptı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.