Huawei Audi ve Mercedes’i akıllı otomobiline davet ediyor

Çinli teknoloji devi Huawei, akıllı otomotiv bölümünü ana şirketten ayırıp, dünya devlerine ortaklık teklif ediyor.

Daha bir kaç gün önce ucuz elektrikli otomobil için Volkswagen’in Renault ile konuştuğu kulisi duyulmuştu. Bugünün kulisi ise Çinli Huawei Tecnologies’in Mercedes ve Audi’nin kapısını çaldığı oldu. Autonews, üç kişinin bilgisine dayandırdığı kulisinde “Tartışmalar hakkında bilgisi olan üç kişiye göre, Çinli Huawei Technologies, Audi ve Mercedes-Benz’e akıllı otomobil yazılımı ve bileşenleri şirketinden küçük hisseler satın almak isteyip istemediklerini sordu.” diye yazdı. Çin’deki hareketlenme doğru çıkarsa Huawei Audi ve Mercedes aynı cümle içinde geçebilecek mi? Otomobilin yeni markaları nasıl sıralanacak.

Eğer doğruysa Çinli markalar ortaklıklarını uluslararası boyuta taşıma eğilimi gösteriyorlar. Ki hatırlayacak olursak; Volvo Cars’ın patronu Çinli Geely Grubu.

Huawei, 2019’dan bu yana ABD yaptırımlarının hedefi durumunda. Konuya yakın bir kaynağa göre yabancı yatırımcıların varlığı şirketin potansiyel jeopolitik gerilimlere karşı korunmasına yardımcı olabilir.

Çinli teknoloji devi geçtiğimiz ay, akıllı elektrikli araçlara yönelik yazılım ve bileşenlerin ana tedarikçisi olmayı hedefleyen 4 yıllık Akıllı Otomotiv Çözümü (IAS) iş birimini özerkleştireceğini açıklamıştı. Bu bölümün değerinin 28 milyar ile 35 milyar dolar arasında olacağı iddia ediliyor.

Mercedes veya Audi, Huawei elektrikli akıllı otomobile binecek mi?

Mercedes teklifle ilgilenmedi

İki kaynağa göre Huawei geçtiğimiz haftalarda Mercedes ile ön görüşme için masaya oturdu. Bir kaynak, Alman markasına, müzakere edilecek değerlemeyle birlikte yüzde 3 ila yüzde 5 oranında hisse teklif edildiğini söyledi. Ancak kaynak, Mercedes’in teklifle fazla ilgilenmediğini ekledi.

 

Audi teklife nasıl baktı

Bilgi kaynakları Audi ve Huawei’in, Audi için otonom sürüş teknolojileri geliştirmek üzere bir ortaklık planladıklarını söyledi. Bu teknolojiler, 2025 yılından itibaren Çin pazarına yönelik araçlarda kullanılacak ve Alman otomobil üreticisinin FAW Group ile yaptığı girişim tarafından üretilecek.

Görüşmeler gizli olduğundan kaynaklar açıklanmadı.

Konu Mercedes tarafından spekülasyon olarak değerlendirildi. Mercedes ve Audi yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmadı. Huawei, yorum talebine yanıt vermedi.

otomotiv girişimleri

Avrupalıların Çinli şirketlerle teknolojik işbirlikleri:

Huawei’nin bu hamlesi, Çin’deki küresel otomobil üreticilerinin, teknoloji meraklısı Çinli tüketiciler için ileri teknoloji özellikler geliştirmede öne çıkan Çinli şirketlerle giderek daha fazla ortaklık arayışına girmesiyle ortaya çıktı.

  • VW, Çin’e özgü akıllı ve bağlantılı elektrikli otomobiller geliştirmek için EV otomobil üreticisi Xpeng ve otonom sürüş çipi tasarımcısı Horizon Robotics ile birlikte çalışıyor.
  • Audi ayrıca Çin pazarında daha önce var olmadığı bir segmentte elektrikli araçlar geliştirmek için SAIC ile ortaklık kurdu.

 

Huawei’nin akıllı otomobil işini denetleyen Richard Yu, Nisan ayında, ABD yaptırımları nedeniyle Avrupalı, ABD’li ve Japon şirketlerinin akıllı çözümlerin ana tedarikçisi olarak Huawei’yi seçmelerinin zor olduğunu söylemişti.

Nio ve BYD gibi Çin’in en yüksek profilli EV üreticilerinin çoğu kendi yazılımlarına güveniyor. Huawei ise Seres Group gibi daha küçük ve Changan gibi büyük eski otomobil üreticileriyle ortaklık yapıyor.

Changan, Huawei’nin akıllı otomobil işinden ayrılınca yatırımcı olacağını ve ilgili taraflarla birlikte yüzde 40’a kadar hisseye sahip olacağını söyledi.
Yu, kasım ayında Huawei’nin Seres, Chery, Jianghuai Automobile ve BAIC’i akıllı otomobil şirketine yatırım yapmaya davet ettiğini ve FAW Group’un da katılabileceğini umduğunu söyledi.

Kaynaklar, Dongfeng Motor’un şirketteki bir diğer potansiyel yatırımcı olduğunu iddia ediyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.