Hyundai robot şirketi Boston Dyn’i alarak ne yapacak?

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Hyundai Motor’un son yıllarda geliştirdiği robotlarla tanınan Boston Dynamics şirketini satın alma haberi dün farklı kaynaklarda yayınlandı.

Son kararın yine dün yapılması beklenen Hyundai Yönetim Kurulu toplantısında tamamlanacağı belirtildi. Başta The Korea Economic Daily olmak üzere şu saate kadar bu konuda bir düzeltme ya da yalanlama da gelmedi.

Satın alma işleminin ekonomik değeri 917 milyon dolar. Peki Hyundai Motor Company insansı, köpeksi vs robot üreticisini alarak ne yapmak istiyor?

Ayağının tozuyla 14 Ekim’de HMC Başkanı olan Chung Euisun robotik teknolojilere önem veren bir isim olarak yorumlanıyor. Hyundai bir süredir insansız araçlar, uçan otomobiller konularıyla öne çıkmayı tercih ediyor.

Şirket için robotik teknolojiler gelecekteki işlerin yüzde 20’sini oluşturacak. Vizyonun temelinde; 2017’de kurulup resmi olarak bu yıl çalışmaya başlayan Hyundai Robotics; 2019’da otonom araç başlangıcı 42dot ve Realtime Robotics’e yapılan yatırımlar ve Aptiv şirketi ile yapılan 4 milyar dolarlık otonom araç ortak girişimi gibi çalışmalar öncü durumda. 

Boston Dynamics son 7 yıl içerisinde üçüncü kez el değiştiriyor. 30 yıllık şirket son dönemde çıkış yakalarken; 2013 yılında Google tarafından satın alındı, 2017 yılında Softbank Group’a satıldı.

Boston Dynamics aslında ticari faaliyete başlayan bir şirket; son dönemde ürettiği robotları ABD’de Porche otomobil fiyatına (75 bin USD) satışa da çıkardı. Şirketin, Haziran 2020’den bugüne Spot isimli köpek robottan 400’den fazla robot sattığı 30 milyon dolardan fazla gelir elde ettiği belirtiliyor.

Sona gelirsek; Hyundai başta üretim otomasyonu olmak üzere otonom teknolojiler, drone otomobiller gibi teknolojilere Boston Dynamics ile daha hızlı gidebilir.

Önceki İçerikTEMSA konkordato sürecinden çıktı, gözünü ihracata çevirdi
Sonraki İçerikKış lastiğinin ömrü hangi koşullarda daha uzun olur?
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz