İkinci el otomobil pazarı yüzde 7 daraldı

Çip krizi ve tedarik sorunlarına ek olarak döviz artışıyla karşılaşan ve 20 Aralık’tan itibaren son demlerini yaşayan ikinci el otomobil pazarı, 2021 yılını düşüşle kapadı. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el piyasasının son durumunu değerlendirerek, 2022 yılı sektör beklentilerini açıkladı.

2020 yılının son 3 ayında çip kriziyle başlayan daralma, ekonomik nedenlerle 2021 yılının sonuna kadar devam etti.

Olumsuz etkilenen ikinci el pazarı EBS Danışmanlık’tan alınan verilere göre 2021 yılını 6 milyon 15 bin 36 adetle kapattı. 2020 yılında 6 milyon 477 bin 153 adete ulaşan ikinci el otomobil pazarı 2021 yılında yüzde 7,1’lik bir düşüş yaşadı.

Erkoç, ikinci el pazarında 2021 yılının ilk aylarından itibaren bir önceki yıla göre düşüş yaşandığını ifade ederek şunları söyledi:

“2021 yılında satılan ikinci el otomobillerin yüzde 54’ünün 10 yaş ve üzeri araçlardan oluştu. Veriler ışığında satılan araçların yüzde 81’i 5 yaş, yüzde 54’ü ise 10 yaş ve üstü, yüzde 40’ı ise 15 yaş ve üzerinde araçlardan oluşuyor. Fiyatlar yükselirken alım gücü düşüyor. Bu da talebi ikinci ele yöneltiyor.”

Durgun seyreden ikinci el otomobil pazarında neler olacak?

Çip krizi nedeniyle fabrikalar üretime ara vermeye devam ediyor ve bu sebeple Türkiye’de talebi karşılamanın ve araç bulmanın zorlaşıyor. 2021 yılında ikinci el otomobil pazarı için de sorun haline gelen çip krizinin 2022’nin ikinci yarısına kadar üretimi aksatacağı ifade ediliyor.

Otomotiv sektörünün canlanması için uzun vadeli bir çözümün gerektiğini belirten Erkoç, ‘’Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi ve döviz kurunun düşmesi gerekiyor. ÖTV matrah limitlerinde düzenleme yapılıyor ancak döviz artınca araç fiyatları da arttığı için düzenlemenin etkisi kısa süreli oluyor. Araç fiyatlarında uzun vadeli bir çözüm için döviz kurunun düşmesi ve ÖTV indirimi gerekiyor’’ dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.