İkinci el yükselişe geçti

Sıfır modeller ile ikinci eller arasındaki fiyat makasının gün geçtikçe açılması, ikinci el pazarına yaradı. Yaz aylarından önce yeni bir otomobil sahibi olmak isteyenler, ikinci el otomobilleri de radarına aldı. Mart ayında ikinci el otomobil satışları yüzde 5 artarken, artan talebin ikinci el piyasasını önümüzdeki aylarda da hareketlendireceğinin sinyallerini şimdiden verdi.


Fiat Linea

İkinci el satışlarında bahar şenliği yaşandığına değinen İPOP Satış ve Pazarlama Müdürü Cevat Kabataş, ikinci el araçlarda yüzde 15’lere varan fiyat avantajlarının da altını çizerken, “Sıfır aracı bugün alıp, plakasını taktığınızda ertesi gün değeri otomatik olarak min. yüzde 10-12 oranında düşüyor. Bazı araçlarda bu oran yüzde 20’leri buluyor. Bu çok önemli bir fark. Örneğin 100 bin liralık aynı aracın 10 bin kilometresini, sadece 2-3 ay kullanılmış haliyle üstelik hiç bir hasarı olmaksızın, neredeyse 20 bin TL daha ucuza alıyorsunuz. Bu büyük bir avantaj. Bu avantajı kimse kaçırmak istemiyor. Bu nedenle de talep çok yüksek” dedi.


2013 model Renault Clio

Otomotiv’de ihracatın özellikle de Avrupa pazarındaki büyüme ve hareketlilik sebebiyle toplam otomobil üretimi ve ihracatı artmış olmasına karşın iç piyasada gerek perakende ( bireysel ) gerekse filo satışlarında durgunluk olduğu görülüyor.

İşte bazı araçların ikinci el ve sıfırı arasındaki farklar:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.